Deák Anita

A lelki élet mozgatórugói: motiváció, érzelem, személyiség

Megközelítő és elkerülő motivációs rendszerek affektív idegtudományi megközelítésben


Módosított megerősítésre való érzékenység elmélet kérdőíve (Revised Reinforcement Sensitivity Theory Questionnaire, rRST-Q)

Reuter és munkatársai (2015) a módosított RST elmélethez illeszkedő mérőeszköz kidolgozását végezték német nyelven. Carver és White (1994) BIS/BAS kérdőívével hasonlították össze az általuk kidolgozott új kérdőívet. A módosított BAS (rBAS) skála tételei az energikusságot, a megközelítő és célirányos viselkedést tükrözik. A módosított BIS (rBIS) tételei a bizonytalanságra, a konfliktusokra, a kockázatokra adott válaszokat reprezentálják. Az FFFS tételek három alskálába rendeződnek: Harc, Menekülés, Lefagyás. A menekülő és védekező rendszer működését jelzi a Menekülés és Lefagyás alskálákon szerzett magas pontszám és a Harc skálán szerzett alacsony pontszám. Az adatok jó illeszkedést mutattak az ötfaktoros elképzeléssel, viszont az FFFS alrendszereinek Cronbach-alfa mutatói alacsonyak voltak. A kérdőív kidolgozása során genetikai vizsgálatot is végeztek, és kimutatták, hogy az AVPR1a gén polimorfizmusa (rs11174811) összefügg a BIS pontszámmal, függetlenül attól, hogy a Carver és White által kidolgozott BIS/BAS kérdőívvel nézték vagy a módosított RST elmélethez illeszkedő rRST-Q kérdőívvel.

A lelki élet mozgatórugói: motiváció, érzelem, személyiség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 040 8

A biológiai személyiségelméletek sorába illeszkedik Jaak Panksepp affektív idegtudományi elmélete. A személyiség működését hat, kéregalatti agyi területekhez köthető, evolúciósan adaptív elsődleges érzelmi rendszerrel magyarázza. Az elsődleges érzelmi rendszerek nemzetközileg elterjedt mérőeszköze az Affektív Idegtudományi Személyiség Skálák kérdőív, amelynek skálái (JÁTÉKOSSÁG, GONDOSKODÁS, KERESÉS, FÉLELEM, DÜH és SZOMORÚSÁG) képet adnak az elsődleges rendszerek működéséről, a rendszerek közti egyensúlyról vagy annak hiányáról. Jelen kötetben bemutatjuk az affektív idegtudományi elmélet helyét a biológiai személyiségelméletek sorában, kapcsolatát a megközelítő-elkerülő motivációs rendszerek elméletével, a személyiség érzelmi alapjait és az Affektív Idegtudományi Személyiség Skálák magyar változatával szerzett tapasztalatokat és fontosabb kutatási eredményeket.

Hivatkozás: https://mersz.hu/deak-a-lelki-elet-mozgatorugoi//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave