Steklács János, Bálint Ágnes, Csíkos Csaba, Zank Ildikó

Metakogníció, tudatelmélet, episztemológiai meggyőződések

Az iskolai tudásrendszer háttérdimenziói


Metakogníció az olvasásban

Steklács Jánossal lassan két évtizede (Csíkos és Steklács, 2006) áttekintettük az olvasás és a metakogníció kapcsolatát. Akkor Garner (1987) monográfiáját tekintettük vezérfonalnak, és a garneri hét alapelvre igyekeztük felfűzni a szűkös hazai kutatási előzmények mellé a rendelkezésünkre álló diagnózist arra vonatkozóan, hogy mit lehetne másképpen tenni az olvasástanításban. Kiemeltük a folyamat alapú olvasás elvét, melyek hazánkban Adamikné (2001) propagált, és amely kiváló osztálytermi terepet nyújt az olvasási stratégiák megismertetésére és fejlesztésére. Amikor az olvasás metakognitív folyamatairól beszélünk, ezt lényegében elkerülhetetlenül az olvasás metakognitív folyamatainak elemzésén keresztül tudjuk megtenni. Akkori áttekintésünk, sőt a Metakogníció-monográfia megjelenésének idején sem volt még elérhető az a hiánypótló tanulmány, amelyet a The Reading Teacher folyóirat jelentetett meg (Afflerbach és mtsai, 2008), és amely rég várt fogalmi keretet biztosított az olvasási készségek és olvasási stratégiák megkülönböztetéséhez, utóbbiakat deklaráltan a metakognitív jelenségekhez sorolva. E szerint az olvasási stratégiák tudatos, célirányos folyamatok, amelyek a szöveg jobb megértésére irányulnak, míg az olvasás készségszintű elemei automatikusak, gyorsak és hatékonyak, és általában nem igénylik a tudatos odafigyelést. Azt is nyilvánvalóvá teszik, hogy bizonyos stratégiák gyakorlás révén automatizálódnak, akkor készséggé válnak, teret adva ezáltal magasabb szintű folyamatoknak, mint például a körülmények figyelembevételét megvalósító adaptív olvasásnak.

Metakogníció, tudatelmélet, episztemológiai meggyőződések

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 072 9

„A tudomány tárgyalta dolgok megfigyelésében való előrehaladást a tudásszerzés módjának megismerése kell, hogy megelőzze." Aquinói Tamás

A tudomány a kezdetektől fogva a tudással többféle megközelítésből, módszerekkel és céllal foglalkozik, az európai kultúrában a filozófia, majd a teológia szentelt neki kiemelt érdeklődést. Olyan fontos alapfogalmak kerülnek elő az értelmezésében, mint a valóság, igazság, emberi értelem. A mottóban szereplő, Aquinói Tamástól származó gondolatot Turay Alfréd idézi Ismeretelmélet című könyvében. A gondolat ma is nagyon korszerűnek, szemléletformálónak tűnik a neveléstudomány rendszerében értelmezve is. A tudás fogalma és megszerzésének módja, mikéntje, képessége, eredményessége az oktatási rendszer tanítás, tanulás szempontjából értelmezett legfontosabb kérdéseként is felfogható, ehhez képest meglepően keveset foglalkozik a neveléstudomány a tudás szélesebb körben megjelenő értelmezésének kérdéseivel, azokkal a reprezentációkkal, amelyeket elsősorban a pszichológia, filozófiai vizsgál.

Aquinói Tamás fenti gondolata prioritásra utal, azt hangsúlyozza, hogy a tudomány tárgyalta dolgoknál, a valóság megértésénél, megismerésénél fontosabb, hogy hogy hogyan működik az ezt a folyamatot végző rendszerünk, az elménk, tudatunk. Hogyan viszonyul a valósághoz, igazsághoz, a jelenségek megértéséhez. Talán ma sem tudnánk kielégítő választ adni arra, hogy pontosabban mit is jelent a tudás, hogyan működik a tudásszerzés és hogyan működik a saját megismerési rendszerünk, ennek megítélése, hogyan funkcionál a kogníciónkra vonatkozó tudásunk, metakogníciónk. Az viszont kétségtelen a tudomány elmúlt évtizedeinek tükrében, hogy mindezeknek nagyon fontos szerepe van az oktatási rendszerben a tanulás, tanítás, tudásszerzés és rendszerezés folyamatában. A fenti fogalomkör három, egymástól talán nem is elválasztható területe a metakogníció, a tudatelmélet és az episztemológiai nézetek, meggyőződések.

A metakogníció mintegy fél évszázada van jelen a pedagógiai, pszichológiai tudományos gondolkodásban, a saját kognitív folyamatainkra vonatkozó tudásunkat értjük rajta, a gondolkodásunkat a gondolkodásunkról. A tudatelmélet (theory of mind) kifejezés a tudatunk, elménk működésére vonatkozó meggyőződéseink összességét jelenti. Az episztemológiai meggyőződések alatt a tudásról és a tudás működéséről kialakult nézeteket értjük.

A mostani munkánk a fenti fogalmakat helyezik pedagógiai, neveléstudományi fókuszba, a következő tételmondatokat járjuk körül: A metakogníció, a tudatelmélet, az episztemológiai meggyőződések fogalmai, jelensége szorosan összetartoznak, az oktatási rendszer, iskola, tanulás szempontjából értelmezett tudás szempontjából fontos szereppel, nagy jelentőséggel bírnak, meghatározzák a tanulók iskolai teljesítményét. A három fogalom megszületése, tudományos gondolkodásban elterjedése óta azonban kevés idő telt el, így még nem tudtak szervesen beépülni a pedagógiai gondolkodásba, a tanárképzésbe, osztálytermi gyakorlatba, így nem túlzás azt állítani, ez a három terület az oktatási rendszer korszerűsítése, fejlesztése szempontjából komoly tartalékot, lehetőséget jelent.

Hivatkozás: https://mersz.hu/steklacs-balint-csikos-zank-metakognicio-tudatelmelet-episztemologiai-meggyozodesek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave