Steklács János, Bálint Ágnes, Csíkos Csaba, Zank Ildikó

Metakogníció, tudatelmélet, episztemológiai meggyőződések

Az iskolai tudásrendszer háttérdimenziói


Csecsemő- és kisgyermekkor

Már csecsemőkorban megfigyelhető, hogy a gyerekek feltételezik, hogy másoknak is vannak mentális állapotaik. Michael Tomasello kutatásai kiterjedten foglalkoznak a csecsemők és kisgyermekek tudatelméletének (ToM) korai fejlődésével, különösen azok perspektívaváltási és mások szándékainak megértésére irányuló képességeivel. Tomasello kutatásaiból kiderül, hogy már a 12 hónapos csecsemőknél megfigyelhetők a ToM korai formái: képesek részt venni közös figyelemben és megérteni mások céljait és szándékait. A Becoming Human: A Theory of Ontogeny (2019) című művében Tomasello kifejti, hogy ezek a korai szociális-kognitív képességek alapvetőek a későbbiekben fejlődő komplexebb ToM-képességekhez. Kiemeli a közös szándékosság szerepét, amelyben a csecsemők és a gondozók összehangolják figyelmüket és cselekedeteiket egy közös cél érdekében. Ez a közös szándékosság kulcsfontosságú mások perspektíváinak és mentális állapotainak megértéséhez, amire a gyerekek már 18 hónaposan képessé válnak. Újonnan szerzett képességüket a másfél évesek a tárgyakra való rámutatás és a közös figyelmi jelenetek során mutatják ki (Tomasello, 2019). A rámutatás például arról árulkodik, hogy a kisgyermek tudja, hogy a másik más perspektívából látja a dolgokat, ezért nem pontosan ugyanazt látja/tudja, mint ő. Ha azonban a rámutatással sikerül a másik figyelmét átirányítani a számára fontos dologra (pl. leejtett kanál, zümmögő légy), akkor máris közös tudáson osztoznak. A perspektívák különbözőségének megértése 2-3 éves kor körül tovább fejlődik, és a gyermekek képesek megérteni, hogy másoknak lehetnek teljesen eltérő látószögeik ugyanarról a tárgyról vagy eseményről. Például, egy gyermek megértheti, hogy egy tárgy, amelyet ő nem lát, látható lehet egy másik személy számára (Flavell, 1977).

Metakogníció, tudatelmélet, episztemológiai meggyőződések

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 072 9

„A tudomány tárgyalta dolgok megfigyelésében való előrehaladást a tudásszerzés módjának megismerése kell, hogy megelőzze." Aquinói Tamás

A tudomány a kezdetektől fogva a tudással többféle megközelítésből, módszerekkel és céllal foglalkozik, az európai kultúrában a filozófia, majd a teológia szentelt neki kiemelt érdeklődést. Olyan fontos alapfogalmak kerülnek elő az értelmezésében, mint a valóság, igazság, emberi értelem. A mottóban szereplő, Aquinói Tamástól származó gondolatot Turay Alfréd idézi Ismeretelmélet című könyvében. A gondolat ma is nagyon korszerűnek, szemléletformálónak tűnik a neveléstudomány rendszerében értelmezve is. A tudás fogalma és megszerzésének módja, mikéntje, képessége, eredményessége az oktatási rendszer tanítás, tanulás szempontjából értelmezett legfontosabb kérdéseként is felfogható, ehhez képest meglepően keveset foglalkozik a neveléstudomány a tudás szélesebb körben megjelenő értelmezésének kérdéseivel, azokkal a reprezentációkkal, amelyeket elsősorban a pszichológia, filozófiai vizsgál.

Aquinói Tamás fenti gondolata prioritásra utal, azt hangsúlyozza, hogy a tudomány tárgyalta dolgoknál, a valóság megértésénél, megismerésénél fontosabb, hogy hogy hogyan működik az ezt a folyamatot végző rendszerünk, az elménk, tudatunk. Hogyan viszonyul a valósághoz, igazsághoz, a jelenségek megértéséhez. Talán ma sem tudnánk kielégítő választ adni arra, hogy pontosabban mit is jelent a tudás, hogyan működik a tudásszerzés és hogyan működik a saját megismerési rendszerünk, ennek megítélése, hogyan funkcionál a kogníciónkra vonatkozó tudásunk, metakogníciónk. Az viszont kétségtelen a tudomány elmúlt évtizedeinek tükrében, hogy mindezeknek nagyon fontos szerepe van az oktatási rendszerben a tanulás, tanítás, tudásszerzés és rendszerezés folyamatában. A fenti fogalomkör három, egymástól talán nem is elválasztható területe a metakogníció, a tudatelmélet és az episztemológiai nézetek, meggyőződések.

A metakogníció mintegy fél évszázada van jelen a pedagógiai, pszichológiai tudományos gondolkodásban, a saját kognitív folyamatainkra vonatkozó tudásunkat értjük rajta, a gondolkodásunkat a gondolkodásunkról. A tudatelmélet (theory of mind) kifejezés a tudatunk, elménk működésére vonatkozó meggyőződéseink összességét jelenti. Az episztemológiai meggyőződések alatt a tudásról és a tudás működéséről kialakult nézeteket értjük.

A mostani munkánk a fenti fogalmakat helyezik pedagógiai, neveléstudományi fókuszba, a következő tételmondatokat járjuk körül: A metakogníció, a tudatelmélet, az episztemológiai meggyőződések fogalmai, jelensége szorosan összetartoznak, az oktatási rendszer, iskola, tanulás szempontjából értelmezett tudás szempontjából fontos szereppel, nagy jelentőséggel bírnak, meghatározzák a tanulók iskolai teljesítményét. A három fogalom megszületése, tudományos gondolkodásban elterjedése óta azonban kevés idő telt el, így még nem tudtak szervesen beépülni a pedagógiai gondolkodásba, a tanárképzésbe, osztálytermi gyakorlatba, így nem túlzás azt állítani, ez a három terület az oktatási rendszer korszerűsítése, fejlesztése szempontjából komoly tartalékot, lehetőséget jelent.

Hivatkozás: https://mersz.hu/steklacs-balint-csikos-zank-metakognicio-tudatelmelet-episztemologiai-meggyozodesek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave