Mónus Ferenc

Eredményesség és mérése a fenntarthatóságra nevelésben


A két fő környezeti érték (2-MEV) skála két változatának összehasonlítása és alskáláik vizsgálata a szociális kívánatosság tükrében

Összefoglaló A környezeti attitűdök mérésére szolgáló standard skálák közüli választás gyakran kihívást jelent a környezeti attitűdök kutatásával foglalkozók számára. A környezeti attitűdök mérése kulcsfontosságú lehet annak felmérésében, hogy az oktatási intézményekben folyó környezeti nevelési munka mennyire váltja be a diákok attitűdjeinek formálása terén hozzá fűzött reményeket. Az egyes skálák azonban jelentősen eltérhetnek egymástól abban, hogy hogyan mérik, illetve mely aspektusait mérik a környezeti attitűdöknek, ráadásul több skála esetében több változat is elterjedt, amelyek szintén nem ugyanazokat az attitűdöket, illetve nem ugyanúgy mérhetik. Vizsgálatunkban magyar általános iskolás diákok körében teszteltük a két fő környezeti érték (2-MEV) skála két változatát. A két változat ugyanazon alskálái korreláltak ugyan egymással (r = 0,43 – 0,58), de ez a korreláció a vártnál gyengébb volt. Ezek alapján megállapíthatjuk, hogy a 2-MEV-skála két változatával kapott mérési eredmények egymással nem összehasonlíthatóak. Faktoranalízissel megvizsgáltuk, hogy ugyanazon alskála mérésére használt kérdőívi tételek közül melyikek csoportosíthatóak nagy biztonsággal egy-egy aldimenzióba, ennek alapján súlyos illeszkedési elégtelenséget nem találtunk, sőt a Cronbach α értékek is elfogadhatóan magasnak (0,73–0,85) mutatkoztak a két változatból összevont tételekre minden almintában. A szociális kívánatosság eltérően függött össze a megőrzés és a használat alskálákkal a 2-MEV-skála mindkét változatánál. Továbbá, mind a 2-MEV-skála különböző változatainak alskálái, mind a többi vizsgált környezeti attitűd (NEP-skála, áldozatra való hajlandóság) és egyéb attitűdskálák (materializmus) esetén különbségeket találtunk a skálák szociális kívánatossággal való összefüggésében a vizsgált korosztályok között.

Eredményesség és mérése a fenntarthatóságra nevelésben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 170 6

A gyermekek és a fiatalság a jövő záloga, ugyanígy a gyermekek és a fiatalság oktatása, nevelése is az. Ha hajlandóak vagyunk meglátni és elismerni, hogy az emberiség környezet átalakító tevékenysége során olyan messzire ment el, hogy már saját gyermekeink, sőt talán saját magunk biztonságos környezetét veszélyeztetjük, és ha ezen változtatni akarunk, akkor az egyik legkézenfekvőbb út az oktatás környezeti indíttatású átalakítása. Oktatási intézményeink oktatási és nevelési gyakorlatát úgy kell meghatározni és megvalósítani, hogy ezek a környezetéért felelősséget vállaló ember és társadalom felé való átállást szolgálják. Szükség van tehát az oktatási és nevelési gyakorlat átalakítására. Fontos, hogy a különböző oktatási szintekről kikerülő következő generációk természeti környezethez való viszonya valóságosabb legyen, szemléletük segítse őket az emberi tevékenységek által a környezetre rótt terhek mérséklésében. Az oktatási intézményekben megszerzett tudásuknak pedig lehetővé kell tennie, hogy a jövőben feltehetően egyre gyorsabban változó környezeti viszonyok közepette életük során rugalmasan és olyan technológiákkal, illetve társadalmi struktúrákkal alkalmazkodjanak, melyek nem fokozzák tovább az előttünk és az előttük tornyosuló környezeti problémákat. … A könyvben a fenntarthatóságra nevelés hazai folyamatainak áttekintését követően esettanulmányok formájában mutatom be saját kutatásaimat a következő területeken: egy felsőoktatási intézmény (a Nyíregyházi Egyetem) fenntarthatóságra nevelési tevékenységének leíró összegzése (4. fejezet); a fenntarthatósághoz és a környezethez fűződő szemlélet változásának nyomon követését megalapozó kvantitatív mérési módszerekkel kapcsolatban fennálló dilemmák (5. fejezet); a fenntarthatóságra nevelés eredményességének kvantitatív vizsgálata különböző oktatási intézményekben (6. fejezet); a fenntarthatósághoz és a környezethez fűződő viszonyulást, attitűdöket vizsgáló egyéb kvantitatív kutatások (7. fejezet).

Hivatkozás: https://mersz.hu/monus-eredmenyesseg-es-merese-a-fenntarthatosagra-nevelesben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave