2.7.3. A vállalati fenntartható pénzügyek

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fenntartható vállalati pénzügyek témái bármelyik életszakaszhoz kapcsolódhatnak, de egészen más, globális és holisztikus szemléletet feltételeznek, amely a másik két szakterületre nem jellemző.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 2007–2008-as globális pénzügyi válság óta eltelt évek, de a közelmúltbeli fejlemények is rávilágítanak a vállalkozások felelősségteljes magatartás iránti elkötelezettségének fontosságára annak érdekében, hogy a vállalatot valóban fenntartható vállalkozássá alakítsák, amely hozzáadott értéket biztosít az üzletnek, a társadalomnak és a környezetnek. A fenntartható vállalati finanszírozás és pénzügyek a globális fenntarthatósági célok elemi részét képezik, mert minden társadalmi, környezeti és pénzügyi tényező szervesen összekapcsolódik, egyben integrálódik a jelenlegi és a jövő generációk által létrehozott globális társadalmi-gazdasági rendszerbe. Nem véletlen, hogy a vállalati pénzügyekkel foglalkozó kutatók figyelme a fenntarthatóság pénzügyi vonatkozásaira irányult. A vállalati pénzügyi fenntarthatóság jelentősége abban rejlik, hogy közvetlenül érinti a fenntarthatóság másik két – társadalmi és környezeti – pillérét. Soppe is azt állítja, hogy a vállalati pénzügyi fenntarthatóság egy sokrétű megközelítés, amelyben a társadalmi, környezeti és pénzügyi elemek nemcsak összefüggenek egymással, hanem integrálódnak is (Soppe, 2004). A fenntarthatóság a növekedés és az érték hajtóereje. Így egy hanyatló szakaszban, de sikeres fordulatkezelés után, a növekedési pályára állítás idején is vállalható és észszerű célkitűzés lehet, amelynek viszont előfeltétele a friss, modern szellemiségű, felelősséget vállaló vezetők, alkalmazottak megléte.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Miben és mennyiben hoztak fejlődést a vállalati fenntartható pénzügyek az elméletben és a gyakorlatban? Az alábbi területeket említhetjük meg.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • A stratégiai fenntartható pénzügyek gyakorlata társadalmi felelősségvállalással kezd projektek megvalósításának kalkulációjába, amelyeknek gazdasági, társadalmi és ökológiai integrált értékét számszerűsíti, és meghaladja a hagyományos stratégiai pénzügyek keretében. A DCF-modellen (Discounted Cash Flow) alapuló számítás dinamikus értékfenntartást feltételez a fenntartható fejlődési célok valóra váltása érdekében. Hangsúlyt fektetnek az érték olyan aspektusaira, amelyek túlmutatnak a pénzügyi források változásain, de a nem pénzügyi forrásokon is, mint például az alkalmazottak, az ügyfelek, a beszállítók, a közösségek, a környezet és az immateriális javak. Egyre inkább az értékteremtés a legfontosabb szempont, a vállalat működése és hatásai, függőségei (erőforrások, kapcsolatok stb.) és sebezhetőségei kerülnek előtérbe. A fenntartható menedzsment a fő érdekcsoportok integrálását jelenti a vállalati stratégiába és a napi működésbe. Az integrált vállalati értéknek nemcsak három komponensét – gazdasági, társadalmi és ökológiai –, de három szintjét – regionális, országos és nemzetközi/globális – is meg kell különböztetni. Ez az értékszámítás már túlmutat a pénz időértékén alapuló, hagyományosnak tekintett dinamikus gazdaságossági számításokon.
  • A pénzügyi kontrolling olyan egymásra épülő pénzügyi, de visszacsatolásra is alkalmas tervezés–elemzés–ellenőrzés módszertan legyen, hogy a vezetők időben képesek legyenek felkészülni a változ(tat)ásokra, miközben menedzselniük kell a fenntartható működést. (Ehhez teszünk javaslatokat az 5–9. fejezetekben.) Mindez szükségessé teszi a proaktív és a preventív menedzselési szemlélet beépülését, ismeretét, tartalmát és alkalmazását a vezetői munkában, de akár professzionális szakemberek képzését is. A menedzselési eszközök – az életszakaszokhoz igazított dinamikus pénzügyi fenntarthatóság, a növekedési indikátorok, a cégkockázatok,1 a jelzés- és okfeltáró kutatás, az életszakaszokhoz igazított kontrolling- és EWS-rendszerek (Early Warning System) – már léteznek. Funkcióvá válásuk hatékonysága, az üzleti gyakorlati munkában való alkalmazásuk jórészt a vezetők tapasztalatán, tudásán, kreativitásán múlik.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fenntartható vállalati pénzügy jelenlegi változó világunkban már nem úgy fog létezni, mint a többi szakterület a Covid-19 előtt: az új technológiák és az új módszerek már nem elegendőek, mert új gondolati sémáink és új célképeink vannak, és várhatóan lesznek is. Az új helyzet új kihívásokat teremt, ami lehetővé teszi, hogy olyan előremutató változások történjenek a cégek életében, amelyek másként nagy valószínűséggel be sem következtek volna. Rendkívül gyors számítógépek állnak rendelkezésünkre, végtelen nagy tárhellyel, tudásintegráló alkalmazásokkal, agilis vezetőkkel és verzatilis munkaerővel a rugalmasabb cégszerkezet irányában, új együttműködési formákkal. A cégmenedzselésnek, a tervezésnek és az irányításnak miért kellene továbbra is ugyanúgy működnie, ahogyan eddig működött? Miért ne bízhatnánk meg a számítógépekben a vállalati tervezés, az elemzés, a monitoring- és kontrollingrendszeren alapuló korai figyelmeztetés terén is? És ki fogja elvégezni az output-táblák értékelését, átültetését a gyakorlatba? Új funkcionalitásokat kell bevezetni a jövőbeli, még ismeretlen valósághoz. Mindezt pénzügyileg is menedzselni kell.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Hangsúlyozzuk a vállalati életciklusokban, az életszakaszváltásban, a növekedési pályára állítás idején a fenntartható pénzügyek kidolgozásának fontosságát mint a holisztikus szemléletben történő fenntartható vállalati menedzselés alapját, amely egyúttal nemzetgazdasági érdek is.
1 Itt kiemeljük az SMESBJ applikáció cégkockázati moduljának (7. fejezet) és az EkoWIN szakértői rendszer cégkockázati mix és pénzügyi pozíció moduljának (8. fejezet) alkalmazását.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave