6.1. A turnaround helyzet

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalati fordulatos helyzet arra a pontra utal, amikor egy vállalat pénzügyi és nem pénzügyi teljesítménye azt jelzi, hogy a belátható jövőben csődbe fog menni, hacsak nem tesznek korrekciós intézkedéseket. A rendelkezésre álló tudományos irodalom számos módszert kínál a vállalati hanyatlás tüneteinek és okainak észlelésére, amelyeket az alábbiakban áttekintünk, és szembesítünk a konkrét fordulathelyzet valós példájával. Empirikus kutatásaink és a magyar tanácsadói világból vett esetek azt mutatják, hogy a vállalati hanyatlás nyilvánvaló tünetei ellenére a cégvezetők gyakran nem teszik meg időben a szükséges korrekciós intézkedéseket. A fordulatok többségét új vezetői csapatok és új tulajdonosok érik el. Fordulat tehát akkor áll fenn, ha egy vállalat tartósan csökkenő teljesítményt tapasztal egy jóléti időszakot követően. Ezeket a fordulatokat azonban nemcsak a külső környezeti tényezők okozzák; hozzájárul a cég stratégiai döntéseiért felelős vezetőség hozzá nem értése és tapasztalatlansága is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A jelzéstipológia felismerhetővé és azonosíthatóvá teszi azt a turnaround helyzetet – és így azt a válságszakaszt –, amelyben meg kell állítani a további hanyatlást. A hanyatló vállalati szakasz azonosításakor ki kell emelnünk két meghatározó jellemzőt. Nevezetesen a lejárati időt, amikor a vállalatnak fel kell dolgoznia bizonyos jellemzőket a hanyatlónak tekintett működésre/folyamatra vonatkozóan, és ezeket a jellemzőket használják fel a vállalat teljesítményét illetően annak jelzésére, hogy a vállalat hanyatlást tapasztal.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

6.1. ábra. A magyar vállalati mintán azonosított turnaround helyzetek
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Annak érdekében, hogy a vizsgált mintában feltárhassuk a fordulatkezelési intézkedéseket, azonosítanunk kellett a turnaround helyzethez vezető problémákat/okokat. A 6.1. ábra mutatja a négy azonosított turnaround helyzetet a vizsgált vállalati mintán.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vizsgált vállalati mintában az alábbi, vállalati fordulathoz vezető oktipológiát azonosítottuk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Az erőltetett, túlfeszített módon, mindenáron növekvő vállalat finanszírozását már nem képesek megoldani az egészséges tőkestruktúra fenntartásával, vagyis a tőkestruktúra a saját tőke képződéséhez képest relatíve jóval gyorsabban elérhető idegen tőke javára változik. Az úgynevezett túlterjeszkedés és a feszített tempó miatt a hatékonyság romlik, a vezetők a profitorientáció helyett a nagyság bűvöletébe esnek, nem fordítanak kellő figyelmet arra, hogy az eszközök likviditási szerkezetéhez illeszkedjen a kötelezettségek lejárata. Az erőltetett értékesítés nyereségszűküléssel jár – gyakran árlanyhuláson és a rezsiköltségek növekedésén keresztül –, így a forgalmi bevételi többlet ellenére a pénzeszközök redukálását eredményezi, ami pénzszűkéhez vezethet, amelynek következménye a fizetőképesség drasztikus romlása. A fordulatot kiváltó okokat egyértelműen felismerhetjük: eklatáns hiány a saját tőkében, vezetési hiba, szervezeti hiányosság, a tervezési és kontrollrendszer gyengeségei.
  • Hirtelen, váratlan csökkenés az értékesítésben,1 miközben a beszerzési és termelési apparátus tervszerűen dolgozik tovább. A szolgáltatások igénybevételének mérséklése miatt a meglévő kapacitásokat már nem tudják kihasználni, a piaci igény hirtelen visszaesése miatt ezeket nem sikerül összehangolni. A termelés/szolgáltatás területén, a személyi ügyek terén a problémák kezdenek halmozódni. A menedzsment nyilvánvalóan nincsen abban a helyzetben, hogy ezt a katasztrofális törést izolálni tudja az értékesítésben. A válság kiterjed a vállalat többi funkcionális területére is, és a vállalat feléli a tartalékokat. A csökkenő értékesítési árbevételt emelkedő készletállomány kíséri, a stagnáló anyagfelhasználáshoz növekvő személyi jellegű ráfordítás társul.
  • A fokozott hanyatlás különösen ott jellemző, ahol a magas a működési ráfordítás miatt nagyon alacsony a működési nyereség, sőt inkább veszteséges a gazdálkodás (agrár- és szolgáltató szektor). A vállalkozás kevésbé gondolkodik stratégiai dimenziókban. Itt egyaránt felismerhetjük az alacsony beruházási aktivitást, a magas anyagjellegű és személyi jellegű ráfordítást, az alacsony értékcsökkenés-leírást, valamint – kutatás és fejlesztés hiányában – az alacsony egyéb ráfordításokat. Relatíve magasak a fix költségek, és alacsony a megtérülés, mert magas a fedezeti árbevétel. A vállalkozás nem reagál a piacvesztésre, és már banki hitelből finanszírozza a változó költségek (anyagjellegű ráfordítások) egyre növekvő részét, az alaptevékenység forgótőke-igényét is. Az alkalmazotti létszám csökkentésével próbálják megoldani a pénzügyi problémát.
  • A középszerű vállalati teljesítmény fedezeti pont körüli, de ingadozó volument és árbevételt jelent. Ebből eredően a működési nyereség – a fedezeti pont alatt veszteség – és a likvid eszközállomány alacsony, szinte stagnál. A korábban elért vitathatatlan siker elbizakodottá teszi a vezetőket, ami viszont hozzájárul a helytelen vagy kevésbé célszerű döntések meghozatalához. A korábbi sikeres ügyletek hozamai az eredménytartalékban testesülnek meg, és ezek felhasználásával a beteg vállalat még sokáig elélhet, elvegetálhat.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 6.3. táblázatban dőlt betűkkel kiemeltük az adott tényező azonosítására szolgáló pénzügyi számításokat mint igazolásokat. A kapott tendenciát vizsgáltuk pénzügyi benchmark keretében (KSH ágazati top 5000, vármegyei 1000 cégek és versenytársak mintái). A konkrét információs tartalmat hordozó „erős” jelzések a könyvelés és a pénzügyi kontrolling területén jelentkeztek (a fizetőképesség romlásának mérése ’Likviditás I., II. és III. fokozatok’ szerint; az adósságállomány növekedése az összes forráson belül és a saját tőkéhez képest; a kedvezőtlen kamatfedezeti és adósságtörlesztési ráta az alacsony működési profit vagy működési veszteség miatt; kreatív könyvelés a jobb eredmények érdekében; a jogi eljárások számának növekedése a fizetések terén). A homályos információs tartalmú „gyenge” jelzések megfigyelhetők az általános vállalati területen (alultőkésítés a saját tőke arányának csökkenésével; csekély vállalati hozamerő a bevételre vetített működési, nettó és tiszta eredményszintek mint jövedelemtermelő képesség csökkenésével), a beszerzés, értékesítés és marketing területén (piaci részesedések csökkenése, megrendelések csökkenése, készletnövekedés, vásárlói panaszok megnövekedett aránya, termékvisszahívás), a termelés/kereskedelem/szolgáltatás területén (beruháznak a pótlólagos árbevétel növekedése nélkül, az igazgatási költségek emelkednek, a szállítói tartozások kifizetési idejének növekedése nem kapcsolódik össze a forgalom növekedésével), valamint a fizetés területén (a pénzbeáramlásokat meghaladó pénzkiáramlások mint negatív cash flow-egyenleg jelzése mögött a fizetési meghagyások növekedésére, a hitelek átütemezése, a fizetési módban történő változás). A vállalati turnaround okokat pénzügyi (fizetőképességből, átbevétel-csökkenésből, a működési és pénzügyi költségek emelkedésből eredő) és vezetői/emberi tényezők jelentették.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

6.3. táblázat. A magyar vállalati mintán azonosított turnaround jelzés- és oktipológiái 2007 és 2022 között
Válság „erős” jelzései
Felmerülés helye
Felismerés
Igazolás
Könyvelés és pénzügyi kontrolling
· a cég nem tud eleget tenni folyó tartozásainak sem határidőben, sem összegben
· a cég adósságállománya meghaladja vagyonát
· emelkedő vagy hirtelen megugró kamatfizetés és adósságtörlesztés
· egyre több az olyan vállalati eszköz, amely a nyújtott hitelek és kölcsönök fedezetbiztosítéka
· kreatív könyvelés a jobb eredmények érdekében
· NAV jogi eljárások számának növekedése
Likviditási fokozatok csökkenése
Adósságarány növekedése;
Tőkestruktúra 50 százalék alatt
Kamatfedezeti ráta és adósságtörlesztési ráta 1 alá csökken
Válság „gyenge” jelzései
Általános vállalati terület
· alultőkésítés
· csekély vállalati hozamerő
· önköltség alatt történő értékesítés
· az értékesítés ingadozik, változékony; megváltozott piaci kereslet; piaci részesedések csökkenése
· marketingkoncepció hiánya vagy hibás elgondolása
· a vásárlói panaszok száma nő, termékvisszahívás
Tulajdonosi arány 50 százalék alá esik
Jövedelemtermelő képesség csökken,
nő a működési veszteség
Beszerzési, értékesítési, marketing terület
Nincsen sem vállalati, sem termékfedezet
Fedezeti árbevétel emelkedik;
Árbevétel növekedési rátája ingadozik; Készletnövekedés
Termelés/kereskedelem/
szolgáltatás terület
· beruházás a termelés/értékesítés/
szolgáltatásnyújtás növekedése nélkül
· magas fix adminisztrációs és igazgatási költségek
· a szállítási határidők nőnek a forgalom növekedése nélkül
· változás a fizetési módban, fizetési meghagyások emelkedése, tárgyalás a hitelek átütemezéséről
Eszközhatékonyság csökken;
Beruházás ellenére nincsen árbevétel-növekedés
Költségszint-arányok emelkednek; Fedezeti árbevétel emelkedik
Szállítói tartozások rendezésének ideje nő
Fizetési terület
Negatív cash flow-egyenleg
Pénzügyi okok/problémák
Fizetőképességből eredő
· vevői fizetési morál romlása
· fizetőképesség, cash-menedzselés nem kielégítő felügyelete
Vevői követelések behajtási ideje nő
Likviditási fokozatok csökkenése
Árbevétel csökkenéséből eredő
· az export és a belföldi kereslet hirtelen csökkenése és/vagy változékonysága, függőség a (kicsi) vevői körtől, nem piacképes áru/szolgáltatás kínálata, helytelen árazás
A piaci és a vállalati ár közötti összefüggések hiánya
Költségemelkedésből eredő
· a termelői, a beszerzési és az eladási árak változásai
· túlméretezett vagy éppen csekély készlettartás
· elégtelen, csökkenő vagy alacsony mértékű belső finanszírozás
· pontatlan a tartozások–követelések–készletlekötések–működési folyamatok összehangolása a pénzforgalom és pénzáramlás biztonságát szolgáló eszközökkel
Likviditási fokozatok csökkenése
Készletlekötési idő emelkedik
Belső növekedési ráta csökken
Szállítói tartozások rendezési ideje emelkedik; Forgótőke nem likvid; Készletlekötési idő emelkedik; Vevői követelések behajtási ideje emelkedik; Időtartam-mutató csökken
Hiányos vezetési eszközök
· korai figyelmeztető rendszerek kiépítésének alacsony szintje vagy hiánya
· a működési és a pénzügyi költségek felosztásának módszertana, így a számviteli és a kontrollingrendszer aktualizálásának, testre szabásának pontosítása
· kizárólag éves és féléves pénzügyi teljesítménymutatók rendszeres (napi, heti, havi) felülvizsgálatának és/vagy pontos értelmezésének hiánya
Forrás: Katits & Palányi, 2023, 19, bővítve
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Amint felismertük a turnaround helyzetet, a cél az, hogy azonnal megállítsuk a pénzeszközök elapadását. Elsőrendű fontosságú az erős pénzügyi kontroll kialakítása, a megfelelő pénzügyi vezető kiválasztása, érdekeltségének és felelősségtudatának kialakítása. Ez egy az egyéves határidőt megelőző lépcső, amelyet „azonnali határidőnek” nevezhetnénk. Ez a fázis akkor kezdődik, amikor a vállalati menedzsment felismeri, hogy a hanyatlás olyan súlyos, ami már megkérdőjelezi a cég fennmaradását. Ez a fázis pedig akkor ér véget, amikor a meghozott intézkedések meggátolták a további hanyatlást, és felkészítették a szervezetet a fordulatkezelésre. A döntések tárgya: vezetésváltás vagy -csere, külső erők (tanácsadók) bevonása, projektszervezet meghatározása, a válság nyilvánosságra hozatala, a program céljának és mérföldköveinek rögzítése, a folyamat- és határidőterv elkészítése. Ebben a lépcsőben alapvető jelentőségű, hogy ki az a személy, aki felismeri a problémák komolyságát, egyáltalán van-e befolyása, és milyen befolyása van a döntéshozatal során, hiszen a felismerés kezdeményezője meghatározhatja a fordulatkezelés stratégiájának természetét. A fordulatkezelés folyamatát elindítójuk szándékai befolyásolják. Vajon különbséget tudnak-e tenni a kudarcnak, illetve az átmeneti hanyatlás jeleinek tekinthető problémák között?
1 Ez különösen jellemző volt a Covid-járvány alatt.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave