10.6. Egy családi vállalkozás az Adizes-féle „serdülőkorban”, kifejlett válságban, átörökítés előtt

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az alábbiakban egy olyan családi IT-vállalkozás esetét vizsgáljuk, amelynek tulajdonosa egy közel négy évtizedes tapasztalattal rendelkező testvérpár.
 
A szituáció, az eset
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A cég profilja infokommunikációs hálózatok építése és üzemeltetése. A kft. közel hatvan főt foglalkoztat alvállalkozói kör bevonásával. A hálózatok egy évtizedes építési hulláma után egyre növekvő piaci igény mutatkozott a felépült infrastruktúra üzemeltetésére is. A 2008. évi globális pénzügy-gazdasági válság és a Covid-19 után a profil, a működési mód és a méret nem változott jelentősen, de az ügyfélszolgálat és az innovatív megoldások alkalmazása – különösen a Covid-19 idején – végig a fókuszban volt. A cég telephelyei és fióktelepei az egyik megyeszékhelyen és környékén, valamint az ország több nagyobb városában találhatóak. Jelenleg két szolgáltató tartozik a megrendelői körbe (árbevétel 60–40 százalék megoszlásban, főként az üzemeltetési tevékenységgel). A vállalat éves értékesítési nettó árbevétele 150–250 millió HUF körül alakult.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A cég fejlődését a következő külső körülmények befolyásolták: technológiai fejlődés (internetszolgáltatás a kábeltelevíziós hálózatokon; az új technológia pótlólagos bevételi lehetőségeket is teremtett); versenyhelyzet az üzemeltető cégek között; versenyhelyzet a szolgáltatók között; kiszervezés; változások a szabályozásokban (technológiai változások, a munkavédelmi előírások és szabályozások szigorodása, és mindennek szignifikáns működésiköltség-növelő hatása volt); a 2008. és 2019. évi válság és szektori különadók. A vállalkozás megfelelően reagált az említett kihívásokra: képzett hibaelhárító technikusi csapatokat hoztak létre, akik rendszeresen kaptak feladatot, és új kommunikációs feladatokat is elláttak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A cég fejlődését a következő belső körülmények befolyásolták: stabil dolgozói, eszköz- és megrendelésállomány; képzett, lojális szakemberállomány; kapacitáskorlát; nagy előny a rugalmasság és a gyors alkalmazkodóképesség, az innovatív szemlélet.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kft. az Adizes-féle életciklus-modell „serdülő” szakaszában van (Adizes, 2014; Katits et al., 2021; Magyari, 2021 alapján).
 
Pénzügyi diagnózis és problémafeltárás
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kritikus gazdálkodási adatokat és számításokat a FINel pénzügyi szakértői rendszer szűkített tartalmú elemző moduljával vizsgáltuk. A 10.4. táblázat piros háttérrel jelölt sorai a kft. működésének gyenge pontjait, a válság erős és gyenge jelzéseit mutatják. A t+1. évben a fehér alapon lévő számok jelzik a gazdálkodás javulását, a zöld alapon lévő nyilak pedig a változás kedvező irányát mint a sikeres fordulatkezelés eredményeit/mércéit.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.4. táblázat. A vizsgált kft.-re vonatkozó alapvető számítások eredményei a FINel pénzügyi szakértői rendszer TC-modulja szerint (részlet)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kft. elkerülte a csődöt, működését stabilizálta, de növekedési pályára nem sikerült állnia. Miért? Ezt mutatják a 10.5. táblázatban közölt okok.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.5. táblázat. A vizsgált kft. jelzései és okai
Jelzés/Tünet
Ok/Probléma
Rendkívül alacsony működési és nettó jövedelmezőségi ráta (gyenge jelzés).
Emelkedő működési költségek mellett évről évre csökkentek a szolgáltatási díjak.
A likviditási fokozatok értékei gyengék (erős jelzés).
Rövid lejáratú hitelekből finanszírozták a beruházásokat.
Gyenge eszközhatékonyság és alacsony saját tőkeerő (gyenge jelzés).
Pénzügyi kontrolling hiánya.
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pénzügyi diagnózis a következő: a válságot veszteségekkel túlélt, serdülőkorú családi vállalkozásról van szó, stabil dolgozói, eszköz- és megrendelésállománnyal, kialakult működéssel. Gazdálkodását rendkívül alacsony profitabilitás, gyenge eszközhatékonyság, alacsony tőkeerő és likviditás jellemzi. Tehát a cég nem felelt meg a FINel logikai elvárásnak: nem jövedelmező, eladósodott, gyenge fizetőképesség és fizetési készség, gyenge hatékonyságú eszköz- és vagyongazdálkodás jellemzi.
 
Megoldási lehetőségek
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kft. – üzleti környezetét tekintve – kiaknázatlan és a jövőben tovább bővülő lehetőségekkel bír. Fejleszteni kell az értékesítési és ügyfélkapcsolati képességeket, a megrendelői kapcsolatokat, az értékesítési kompetenciákat és a termékfejlesztés területeit, a cégvezetés pénzügyi, HR-, kontrollingismereteit és üzleti tervezési kompetenciáit is. Ennek érdekében pénzügyi szerkezetátalakítást végeztünk a válságtervben a helyreállítás érdekében.
 
A válságterv
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pénzügyi szerkezetátalakítás célkitűzései közé tartozik a likviditás javítása és az adósság átstrukturálása, így magában foglalja a cég forrásszerkezetének és finanszírozási magatartásának megváltoztatását. A kedvező likviditás visszaszerzése ugyanolyan fontos, mint az adósságcsökkentés és -átalakítás a sikeres turnaround érdekében. Az adósságátalakítás magában foglalja az adósságok strukturális változásait (prolongáció, szubsztitúció és transzformáció). Itt jegyezzük meg, hogy a forgótőke menedzselése nem foglalta magában a szolgáltatási/tevékenységi folyamatok átalakítását, amely itt a működési szerkezetátalakítás részét képezte. Ennélfogva az ilyen típusú pénzügyi szerkezetátalakítás elsődleges eszköze a vállalati nehézségekkel összefüggésben csak azokra a változásokra – a készletgazdálkodásra, a rövid lejáratú kötelezettségek prolongációjára és a követelések optimalizálására – hatott, amelyek a tevékenység/szolgáltatás folyamatát nem érintették (10.6. táblázat és 6. fejezet).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10.6. táblázat. A vizsgált kft. válságterve a pénzügyi stabilizálás érdekében
Stabilizálási feladat
Éves hatása
Megjegyzés
operatív finanszírozás átalakítása (hitel és kintlévőségek)
4 millió HUF csökkenés a pénzügyi műveletek ráfordításaiban
Faktoring igénybevétele, a rövid lejáratú hitelekből finanszírozott beruházások hitelezésének átalakítása kedvezőbb kamatozású, hosszú lejáratú forrásokra.
finanszírozási idő csökkentése
3 millió HUF forgótőke-igény csökkenés (a bevételek növekedésének figyelembevételével)
Finanszírozási idő csökkentése a vevői fizetési határidők csökkentésével (szerződéses határidők újratárgyalásával húsz nap alá csökkenteni) és a készletek felülvizsgálatával.
szolgáltatási díjak emelése a szerződések újratárgyalásával
35 millió HUF árbevétel-növekedés
A megrendelők helyzetének stabilizálódása és a versenytársi árszintek megengedik a szolgáltatási díjak piaci viszonyokhoz alakítását.
szerződéskötés új karbantartási tevékenységre és a meglévő erőforrások hatékonyabb kihasználása
5 millió HUF árbevétel-növekedés
A reorganizációs fordulatkezelés magában foglalja a prevenciós szemlélet és eszközök (monitoring-, kontrolling- és figyelmeztető rendszerek) alkalmazását.
bérköltségek növelése
10 millió HUF személyi jellegű ráfordítás növekedés
A munkatársak megtartásához a béreket a piac változásához kell igazítani.
alvállalkozói és anyagköltségek növekedése
5 millió HUF anyagjellegű ráfordítás növekedés
Az alvállalkozók és a szállítók költségei is növekedni fognak a bérek piaci változása miatt.
Az összes tényező hatása az EBT-re: kb. 28 millió HUF növekedés.
Forrás: saját szerkesztés
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az operatív finanszírozást átalakítottuk, vagyis a rövid lejáratú hitelekből finanszírozott beruházások hitelezését átalakítottuk alacsony kamatozású, hosszú lejáratú hitelforrásokká. A kintlévőségek finanszírozására kedvező faktoringszerződést kötöttünk. Ennek következtében a pénzügyi műveletek ráfordításai 4 millió forinttal csökkentek. A finanszírozási időt csökkentettük a vevői fizetési határidők csökkentésével (a szerződéses határidők újratárgyalásával húsz nap alá) és a készletek felülvizsgálatával. Ennek hatásaként a forgótőke-igény 3 millió forinttal csökkent (az árbevételre gyakorolt pozitív hatással).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A megrendelők/ügyfelek helyzetének stabilizálódása és a versenytársi árszintek megengedték a szolgáltatási díjak piaci viszonyokhoz alakítását a szerződések újratárgyalásával. A munkavállalók megtartásához szükséges volt a munkabéreket a piac változásához igazítani. Emiatt az alvállalkozók és a szállítók költségei is növekedtek, ami növelte az anyagjellegű ráfordításokat. Az adózás előtti eredmény összességében 28 millió forinttal növekedett.
 
A fordulatkezelési terv
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A stabil és jövedelmező működés megnyitotta az utat a következő növekedési módok előtt.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. Növekedés belső finanszírozásból, amit a projektfeladatok megnyerésével lehetett biztosítani. A becsült árbevétel-növekedésből eredően az IGR belső növekedési ráta a 10 százalékot is meghaladta az utóbbi években elért néhány százalékos növekedéshez képest.
  2. Növekedés külső finanszírozásból, mert a családi vállalkozás nem rendelkezett elegendő saját forrással, így hosszú lejáratú, alacsony kamatozású növekedési hitelből és eszközracionalizálással, a kis kihasználtságú raktár értékesítésével biztosított volt a szükséges forrás. A működési ráfordítások növekedése az arányos anyagjellegű ráfordítások növekedéséből és a szerelői létszámnövekedésből eredő személyi jellegű ráfordítások növekedéséből állt.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A növekedési pályára állítás két forgatókönyvét tehát a stabilizálást követően lehetett megvalósítani. A két növekedési forgatókönyv közül az önerőből történő változat állt közelebb az adott szolgáltató szektorban jelentős számban tevékenykedő családi vállalkozások tulajdonosainak gondolkodásához.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A sikeres stabilizálás mint válságterv és növekedési program, vagyis fordulatkezelési terv végigviteléhez szükséges a professzionális és agilis cégvezetés. Napjainkban mindez elengedhetetlen a sikeres átörökítési folyamathoz csakúgy, mint a növekedési pálya programjának végrehajtásához, ezzel hosszabb távon jelentősen növelve a tulajdonosi értéket. Az élőmunka-intenzív és technológiai kvalifikációt biztosító specialitásokkal rendelkező családi vállalkozásoknál az értékrend kialakítása és az „értékregenerálódás” gyorsabban és jobban tetten érthető. Javasoljuk az értékesítési árbevételből levezetett nyereségre vonatkozó növekedési cél megfogalmazását, amely a tulajdonosi érték (Shareholder Value, SV) növelésének érdekében történik. Az értékteremtési kör hozzájárul a növekményes SV vagy családi érték létrejöttéhez. A gyújtópont a hatékony beruházás realizálása. Az a családi vállalkozás, amely beruház, növekszik, és növekményes szabad pénzáramot ér el, amely megalapozza a növekedést, egyúttal nyereségesen növekszik, ezért az SV értéke emelkedik, tőkét vonz, és képes újra beruházni – és így érvényesül(het) nemcsak az értékteremtési, hanem az értékgeneráló kör is, akár az egész ágazatot tekintve.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mivel a családon belüli átörökítés nem volt lehetséges, maradt a cégértékesítés. A pénzügyi szerkezetátalakítás idején a hitelkeretek újratárgyalása döntő meghatározója volt a fordulat sikerének, különösen azért, mert gazdaságunk jelenleg is problémákkal terhelt.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave