Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


A kuhni krízis

Ugyan Kuhn álláspontja szerint az anomáliákat gyakran figyelmen kívül hagyják, ha az egymás utáni megoldási kísérletek sorra kudarcot vallanak, akkor a krízis érzése uralkodik el a tudományágban. A krízis nyomán a tudósok között megerősödik az érzés, hogy a paradigma nem bizonyul megfelelő eszköznek a természet felderítéséhez. A krízis azonban önmagában még nem jelenti azt, hogy a tudósok elhagyják a paradigmát. Csak akkor képesek tudományos munka végzésére, ha vannak a problémák megoldására alkalmas fogalmi eszközeik: a paradigma ad választ a tudós azon kérdésére, hogy mely problémákat kell megoldani, és hogy melyek az elfogadható megoldások. A paradigma nélküli tudósnak nincs arra módja, hogy tudós legyen. Így egy paradigmát csak akkor tekintenek érvénytelennek, ha van egy alternatív jelölt, mely át tudja venni a helyét. Kuhn véleménye szerint nem létezik a valódi tudományban az a „módszertani sztereotípia”, mely a „természettel való közvetlen összevetésen” alapszik (1962, 77.).12 Egy paradigma visszautasítása minden esetben egyúttal egy másik paradigma elfogadása is. Az állítás, miszerint a tudósok a központi elméleteket csak abban az esetben utasítják el, ha van alternatíva, szintén érdekes és nem eléggé tesztelt feltevés a tudományos gyakorlatról (Donovan–Laudan, L.–Laudan, R., 1992).

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave