Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Újszerűség

Mind Popper, mind pedig Lakatos nagyra értékelte az újszerű előrejelzéseket. Egy program csak úgy lehet progresszív, ha újszerű előrejelzéseket hoz. Popperhez hasonlóan eredetileg Lakatos is úgy gondolta, hogy akkor újszerű egy előrejelzés, ha az egy addig nem ismert ténnyel kapcsolatos. A tudósok általában nagyra tartják az adatok ismerete előtt meghozott előrejelzéseket. Az ilyen előrejelzések szerves részei a következő fejezetben tárgyalt Neyman–Pearson-féle filozófiának, vagyis annak a filozófiának, mely a következtetés alapjait biztosítja a társadalom- és viselkedéstudományokban. Ezzel szemben a negyedik és az ötödik fejezetben a bayesiánus és a likelihood-megközelítésekben a statisztikai következtetés olyan alternatív filozófiáit ismerjük meg, melyek szerint egy magyarázat időzítése teljesen lényegtelen a kérdéses adatok bizonyító ereje szempontjából. Donovan és munkatársai (1992) három történelmi tanulmányt mutatnak be, melyek kapcsán amellett érvelnek, hogy az elméletek azon tulajdonsága, hogy meglepő előrejelzéseket hozzon, nem volt releváns az elméletek elfogadásakor. A kopernikuszi forradalom tanulmányozásakor Elie Zahar tanácsára hallgatva maga Lakatos is újragondolta újszerűségfogalmát. Azok a szempontok, melyek az előrejelzéseket releváns módon újszerűvé teszik, nem időbeli tényezők (tehát nem az számít, hogy az előrejelzés szó szerint a tény előtt történt-e). Az előrejelzés akkor újszerű a kérdéses elmélet számára, ha nem használták fel az elmélet megalkotásához (használati újszerűség) (lásd Lakatos–Feyerabend, 1999, 109–112.). Einstein általános relativitáselméletének megalkotásakor egyáltalán nem vette figyelembe a Merkúr pályáját; amikor más meggondolásokból kiindulva kidolgozta elméletét, ráébredt, hogy meg tud oldani egy, a Merkúr pályájával kapcsolatos nagyon régi problémát. Saját bevallása szerint Einstein napokig „örömittas állapotban” volt, mikor ezt felfedezte (Lanczos, 1974, 214.).22 Ez egyike volt annak a két kulcsfontosságú eredménynek, amelynek hatására Einstein megnyerte magának tudóstársai támogatását (a másik eredmény időbeli újszerűséget is tartalmazott). Természetesen az időbeli újszerűség maga után vonja a használati újszerűséget, így a használati újszerűség értéke megmagyarázza, miért kelt annyira mély benyomást az időbeli újszerűség. Az újszerűség definíciójával kapcsolatos fogalmi változtatások jól illusztrálják Lakatos történelmi érzékenységét és az egyedi esetek és általános elvek közötti kölcsönhatást.

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave