Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


A Neyman–Pearson-féle megközelítés kritikája

1. A következtetés egyszerű elfogadás vagy elutasítás. Neyman szerint egy hipotézis elfogadásáról szóló döntés nem jelenti azt, hogy tudjuk róla, hogy igaz, de még csak azt sem, hogy bizonyos fokig hiszünk benne. A frekventista objektív valószínűség-felfogás kötelékeit elfogadva a statisztikai következtetés nézeteink megerősítési folyamata helyett – Neyman szavaival élve – „induktív viselkedéssé” válik. Ez a statisztikai következtetés olyan formája, melyet csak jóindulattal nevezhetünk következtetésnek (Oakes, 1986). Az adatok vajon nem utalnak többre egy fekete-fehér viselkedési döntésnél? Az a megérzésünk, hogy az adatok folytonos bizonyítékot nyújtanak bizonyos elméletek mellett, és más elméletek ellen. Fisher ezt az intuíciót akarta megragadni p-értékekkel. Fisher önkényesnek találta a Neyman–Pearson-féle elvárást, miszerint az adatokból kiinduló viselkedésünknek vagy-vagy alapúnak kell lennie: ha p = 0,048, akkor az ellenkező döntést hozzunk, mint mikor p = 0,052, de ugyanazt, mint mikor p = 0,0001. A kutatók számára ellenállhatatlannak bizonyult a fisheri késztetés, hogy elkerüljük a p-értékek által hordozott hasznos információk elvesztegetését, és felhasználjuk azokat annak a mércéjeként, hogy a bizonyíték milyen erős (az ötödik fejezetben tárgyaljuk a bizonyíték erejének mérését).

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave