Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Használjuk fel a bayesiánus megközelítést tudományos kutatásokról szóló tanulmányok kritikai értékeléséhez!

A tanulmány bevezető részéből kiindulva azonosítsuk a tanulmány legfontosabb előrejelzéseit, melyek az alapvető elméletből következnek. Ezúttal fordítsuk figyelmünket egy olyan előrejelzés felé, melyet lehetne t-próba segítségével vizsgálni. Vázoljuk fel az előre jelzett hatással kapcsolatos személyes prior valószínűségünk eloszlását, azt feltéve, hogy egy normális eloszlás nem tesz erőszakot megérzéseinken. Az adatok alapján határozzuk meg a likelihood-függvényt, továbbá segítségével és a személyes prior felhasználásával a posterior valószínűség-függvényt. Készítsünk egy használható vázlatot a posteriorról. Vegyük fontolóra a szerző elméletét! Lehet, hogy csak annyit jelez előre, hogy a kondíciók között lesz valamilyen különbség, de a különbség mértékét nem részletezi. Mind a priorunk, mind pedig a posteriorunk 100%-os valószínűséget rendel ahhoz, hogy megfigyelhető lesz valamilyen mértékű különbség: a legtöbb esetben ez az előrejelzés annyira nyilvánvaló, hogy csak erős jóindulattal nevezhetjük előrejelzésnek. A szerző valószínűleg lusta. Lehet, hogy valójában úgy érti: a különbség nagyobb lesz egy bizonyos minimumnál. Ha a szerző nem részletezi, hogy mi ez a minimum, akkor próbáljuk meg az irodalomból ismert tipikus hatásmértékek alapján megbecsülni, hogy mekkora. Tegyük fel, hogy a legkisebb érdekes hatás nagyobb, mint 5 ms a nullától bármelyik irányban. A prior görbe alatti terület mekkora hányada található a –5 ms és +5 ms között található részben? Vagyis mekkora prior valószínűséget rendelünk ahhoz, hogy a hatás annyira elhanyagolható, hogy az már hamissá vagy érdektelenné teszi az alternatív hipotézist. Mi a –5 ms és 5 ms közötti hatás posterior valószínűsége? Csökkent, vagy növekedett? Ha a valószínűség növekedett, akkor az adatok nem támogatják a szerző elméletét, ha a valószínűség csökkent, akkor igen. Azonban nincs szükség arra, hogy kategorikus döntéseket hozzunk. Hogyan viszonyulnak következtetéseink a szerző következtetéseihez?

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave