Zimmer Márta

Arcészlelés


Korai modellek

Számos elképzelés született arról, hogy milyen szakaszokon (állomásokon/egységeken) keresztül, milyen vonások és információk feldolgozásával, integrálásával jutunk el egy arc felismeréséig. A kezdeti modellek arra építettek, hogy az arcfelismerés tulajdonképpen egy speciális vizuális feladat, így gyakorlatilag a vizuális rendszer több állomású, hierarchikus felépítését kell tükröznie az arcfelismerési modellnek is. A legsematikusabb elképzelés szerint az arcfelismerésnek három szakasza van: az első szakaszban csupán az egyszerű éleket, vonásokat (komponenseket) ismerjük fel vagy detektáljuk, a másodikban dolgozzuk fel az olyan vonásokat, mint például az illető kora, neme, az arcán tükröződő érzelmek, tehát olyan információkat, melyek ugyan fontosak a végső felismerés szempontjából, de önmagukban nem vezetnének el az azonosításhoz. A harmadik szakasz, a legmagasabb szint lenne ugyanis a felismerés szintje. Láthatjuk, hogy az elgondolás igencsak kezdetleges, túlzott vázlatosságával, általánosításával szinte semmilyen archatásra nem tud egyértelmű magyarázattal szolgálni.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 858 3

Milyen információk olvashatók le egy arcról? Velünk született vagy tanulás útján szerzett képesség az arcok felismerése? Mit észlel az újszülött egy emberi arcból? Mennyire jó az idős emberek érzelemfelismerése? Mit jelent az arcvakság? Hogyan teljesítünk szemtanúként a rendőrségen? Hol tartanak az arcrekonstrukciós vagy az érzelemfelismerő számítógépes programok? Hasznosak a biztonsági és térfigyelő kamerák? Hogyan működik egy arcfelismerő rendszer a gyakorlatban?

A Pont könyvek sorozat új darabja, az Arcészlelés érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zimmer-arceszleles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave