Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Kémiai reakciók

Egy kémiai reakcióban az egymással reagáló vegyületek más vegyületekké alakulnak át, amelyek eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. Ez legtöbbször – elsősorban a szerves vegyületek esetében – azt jelenti, hogy a reaktáns molekuláiban lévő kémiai kötések felszakadnak, majd a molekulákat alkotó atomok más elrendeződésben kapcsolódnak egymáshoz. Az átrendeződés során új kötések alakulnak ki, vagyis a reakcióban új szerkezetű molekulák képződnek. Más reakciótípusok, főleg szervetlen vegyületek esetében ionos, illetve kristályos anyagok reagálnak egymással vizes oldatban, aminek eredményeképpen más ionok, illetve más kristályos anyagok keletkeznek (l. 3.1.1.–3.1.3. alfejezet). Az ionokat töltött, a kristályokat pedig végtelen nagy kiterjedésű molekuláknak tekinthetjük (l. 1.3.3. alfejezet), eszerint tehát a kémiai kötések felszakadása és újraalakulása tekinthető a kémiai reakciók legalapvetőbb, bár nem kizárólagos ismérvének. A 3.1.4.–3.1.13. alfejezetekben olyan reakciótípusokról számolunk be, amelyek leginkább szerves vegyületek átalakítására vonatkoznak, ezért példáinkban is szerves molekulatípusok kémiai tulajdonságai szerepelnek. Ennek az a legfontosabb oka, hogy a szerves vegyületek esetében egy adott vegyülettípus jellegzetességeit a funkciós csoportja határozza meg, egy funkciós csoporthoz általában valamilyen reakciótípus is hozzárendelhető. A szubsztitúciós (helyettesítési) reakcióban (l. 3.1.4.–3.1.8. alfejezet) egy molekula valamelyik atomja vagy atomcsoportja más atomra vagy atomcsoportra cserélődik ki. Azt a reakciót, amelyben két vagy több molekula melléktermék képződése nélkül reagál egymással, addíciónak (egyesülés) nevezzük (l. 3.1.9. alfejezet). Ha egy nagyobb molekulából kisebb molekula lép ki, elimináció (bomlás) játszódik le (l. 3.1.10. alfejezet). A bemutatott főbb reakciótípusokon kívül még számos más típus is megkülönböztethető, amelyek azonban általában az előzőek valamilyen kombinációi, de gyakorlati okokból külön tárgyaljuk őket a 3.1.113.1.13. alfejezetekben.

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave