Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Többatomos molekulák elektronszerkezete

A molekulák elektronszerkezetének fontos meghatározója a molekula szimmetriája. Amint láttuk, kétatomos molekulák esetében ez hengerszimmetrikus erőteret, és annak megfelelő szimmetriájú molekulapályákat jelent. Bonyolultabb molekulák esetén a szimmetria számos változata valósulhat meg, de a nagyobb molekulák sokszor nem szimmetrikusak. Tekintsük át a vízmolekula példáján, mit jelent a szimmetria meghatározó szerepe a molekulapályák szerkezetében (l. 1.2.13. ábra). A σ1 síkra tükrözés a helyén hagyja mind a három atommagot. A σ2 síkra tükrözés és a C2 tengely körüli 180°-os forgatás az oxigén atommagot helyben hagyja, a két hidrogénmagot azonban felcseréli. Mivel ezek a cserék a magokat szimmetria szempontjából egyenértékű helyzetbe képezik le, a molekula potenciálterét nem változtatják meg. A molekulapályáknak ki kell fejezni a molekula szimmetriáját, ami azt jelenti, hogy a három említett szimmetriaművelet vagy változatlanul hagyja őket, vagy megváltoztatja az előjelüket. Azokat a molekulapályákat, amelyek szimmetrikusak mindhárom fenti szimmetriaműveletre (mind a két tükrözés, valamint a forgatás is változatlanul hagyják őket), a betűvel jelöljük. A σ2 síkra tükrözés vagy a C2 tengely körüli 180°-os forgatás hatására előjelet váltó molekulapályákat b betűvel jelöljük. A fentieknek megfelelően a vízmolekula elektronkonfigurációja a következő: 1a122a121b223a121b12.
1.2.13. ábra A vízmolekula szimmetriája. A σ1 tükörsík átmegy az atommagokon, a σ2 tükörsík pedig arra merőleges. A C2 kétfogású szimmetriatengely, amely 180°-os forgatást jelent (azaz 2 ilyen forgatás viszi vissza az elforgatott tárgyat az eredeti helyzetébe). Mind a két tükörsík, és a C2 forgatás is önmagára képezi le az atommagokat, így az elektronokra ható erőteret is, mivel a protonok megkülönböztethetetlenek. A C2 és a σ2 műveletek felcserélik a két protont, a σ1 pedig nem cseréli fel őket

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave