Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Folyadékkristályok

Bizonyos anyagok átmenetet képeznek a rendezett kristályos anyagok és a rendezetlen folyadékok között, részecskéik bizonyos rendezettséget mutatnak, mely azonban nem terjed ki az egész fázisra, hanem csak annak korlátozott tartományaira (l. 1.3.18. ábra). Ezeket az anyagokat nevezzük folyadékkristályoknak vagy mezofázisoknak, melyek három fő típusa ismeretes. A nematikus fázisban (1.3.18a. ábra) a hosszúkás molekulák egy adott irányba orientálódnak, de hosszabb távú, nagyobb mértékű rendezettséget nem mutatnak. A nematikus fázis ugyanolyan folyékony, mint egy folyadék, de például a fénnyel szemben kettős törő tulajdonságú, ami egyébként csak a kristályokra jellemző, a két fázis tulajdonságait tehát egyesíti magában. A szmektikus fázisban már nagyobb a rendezettség (l. 1.3.18b. ábra), rétegezett szerkezet alakul ki, ugyanakkor a rétegeken belül a molekulák rendezetlenül helyezkednek el, mindössze egy irányba orientálódnak. Végül a koleszterikus fázis hasonlít a nematikushoz, csak az egy irányba orientált molekulák külön-külön síkokba rendeződve csavart szimmetriát mutatnak (1.3.18c. ábra). Ilyen fázisok gyakran alakulnak ki biológiai rendszerekben.
1.3.18. ábra Folyadékkristályos fázisok: a) nematikus, b) szmektikus, c) koleszterikus

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave