Nyomárkay István

Szláv szomszédaink


A szláv nyelvek oktatása. Kölcsönös szomszédkép

A szláv kapcsolatok jelenléte, a fentebb vázolt szellemi rokonság érzése régóta ott lappanghatott a magyar értelmiség legjobbjainak tudatában is. E feltételezést legszuggesztívebben talán Németh László szavai igazolhatják, aki Gyisalovity Veselin szerb–magyar szótára kapcsán a 20. század negyvenes éveinek elején azt írta a szerb nyelvről, hogy „aligha van még egy nyelve a világnak, amellyel annyi szót használnának közösen. A finn nyelvvel testvér a magyar, de finn szótárunkban nincs ennyi felismerhető magyar szó. Mennyi ebből a magyarból szerbbe átment vagy a töröktől közösen ránk szállt, pontosan nem tudom megítélni. Legnagyobb részüket bizonyára a mi őseink vették át az itt élő szláv népektől […] Régi észrevételem, hogy a szlávok tudják a dolgokat szóval legjobban festeni, azért szivárognak be a szavaik oly észrevétlen a szomszéd népek érzéki parasztnyelvébe […] A szerb és a magyar nyelv közt különben is van valami – nem alaki, hanem alkati egyezés, amit talán a rokon vérmérsék (sic! – Ny. I.) magyarázhat. Majdnem minden szláv nyelvbe belekontárkodtam: a szerb a legegyszerűbb, legszélesebb kontúrú, akárcsak balladáik, amelyek annyira hasonlítanak a mi erdélyi balladáinkra.”

Szláv szomszédaink

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 130 1

Vajon ismerjük-e szomszédainkat: a horvátokat, szerbeket, szlovénokat, szlovákokat és ukránokat? Hogyan fejlődtek a szláv nyelvek? Hol volt a szlávok őshazája? Értjük-e, ha egy szláv vendégünk uzsonnára cseresznyét, vacsorára pecsenyét kér? És értik-e a szlávok, ha azt mondjuk: „Az ország érseke a sátorban virraszt"? Hogyan látnak minket szláv szomszédaink? És mi hogyan látjuk őket?

A Pont könyvek sorozat új darabja, a Szláv szomszédaink érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nyomarkay-szlav-szomszedaink//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave