D. Molnár Éva

Tudatos fejlődés

Az önszabályozott tanulás elmélete és gyakorlata


Az önszabályozás fejlődése

Lényeges kutatási kérdés, hogy az önszabályozás képessége hogyan fejlődik, milyen szempontok befolyásolják minőségi gyarapodását. Ezen a téren viszonylag kevés kutatási háttérre támaszkodhatunk. A legtöbben az önszabályozás fejlődésének kezdetét kora gyermekkorra, sőt van, aki csecsemőkorra teszi. A kutatások alapján a gyerek sírásával és az erre adott szülői reakcióval indul el az önszabályozás kezdeti tapasztalása, amely a szülő és a gyerek interakciójából származik, és nagyban függ az alap biológiai rendszerünktől (Blair–Calkins–Kopp, 2010). A kisgyerek már ekkor megtapasztalja, hogy milyen módon szabályozhatja környezetét saját igényeinek megfelelően, illetve ezekben az időkben tapasztalja meg először saját érzelmeinek szabályozását is. Egyértelműbb megnyilvánulása a kora gyermekkorra tehető; az éntudat kialakulásával és a viselkedési normák belsővé válásával párhuzamosan jelenik meg (Hoyle, 2010). A második, harmadik életévben kialakul a gyerekekben egy akaratlagos figyelmi rendszer, amely révén képesek tudatosan figyelni a körülöttük levő dolgokra és saját viselkedésükre is (Blair–Calkins–Kopp, 2010).

Tudatos fejlődés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 047 2

A legtöbb embernek van valamilyen elképzelése a tanulásról, ami főként saját tapasztalatából ered. Azonban a tanulással töltött idő nem jelenti azt, hogy mindenki egyformán tud tanulni. A hatékony tanulás egyik fontos feltétele az önszabályozás, ami megfelelő tanulási stratégiák és motívumok elsajátítását, alkalmazását jelenti.

A szerző az SZTE Neveléstudományi Intézetének adjunktusa, könyvében több mint egy évtizedes kutatómunkáját foglalja össze. Áttekintést nyújt a téma legfontosabb nemzetközi modelljeiről, szintetizálja az önszabályozás és a tanulás pszichológiai és pedagógiai megközelítéseit. Széles életkori skálát átölelő empirikus vizsgálatai alapján bemutatja az önszabályozott tanulás mérési lehetőségeit, fejlődési ütemét. Részletesen ismertet egy nemzetközi modelleken alapuló, saját kidolgozású fejlesztőprogramot, ami egyedülálló nemcsak hazai, hanem nemzetközi viszonylatban is. A kutatások és a fejlesztés eredményei azt bizonyítják, hogy szükséges az önszabályozott tanulás célzott fejlesztése, hiszen az iskolában eltöltött évek nem kedveznek a tanulás iránti motiváció fenntartásának, és beavatkozás hiányában már egy tanév alatt is csökkenhet az önszabályozott tanulás.

A könyv elsősorban a tanulással foglalkozó kutatók, gyakorlati szakemberek, pedagógusok számára nyújt segítséget, ám témája miatt szélesebb olvasóközönség számára is hasznos lehet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/d-tudatos-fejlodes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave