Forgács Attila

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából


A hamis szonda eljárás

Az önbevalláson alapuló (Thurstone, Likert, Osgood) eljárások általános problémája, hogy a szociális kívánatosság torzíthatja a vizsgálat validitását és reliabilitását (II.5.1.2. fejezet). A megfelelni vágyó személyek nem a saját attitűdjüket mutatják be, hanem azokat, amelyekről úgy vélik, hogy megfelelnek a társadalmi elvárásoknak. Az is előfordulhat, hogy a megkérdezettek – akár tréfából – szándékosan fals válaszokat adnak. A hiba kivédésére alkalmazzák a hamis szonda eljárását. Az alanyokat laboratóriumba viszik, ahol bonyolult pszichofiziológiai műszereket csatolnak a testükre. A válaszadók azt hiszik, hogy a műszerek képesek azonosítani a hamis válaszokat. A technika alkalmazásával sokkal több szociálisan nemkívánatos attitűd azonosítható, tehát valóban segíti kivédeni a különféle torzításokat. A módszer ellenzői a vizsgálati személyek félrevezetéséből adódó súlyos etikai problémákra hívják fel a figyelmet.

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 105 9

Ebben a kötetben azon válogatott előadások írásos változatát gyűjtöttük össze, melyeket Forgács Attila az utóbbi 30 évben a Budapesti Corvinus Egyetemen, a Budapesti Gazdasági Egyetemen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a Debreceni Egyetemen, a Partiumi Keresztény Egyetemen, valamint a Kuopiói Egyetemen (Finnország) oktatott és a mai napig oktat. Az előadásai a szociálpszichológia, a kommunikációtudomány, a gazdaságpszichológia, a gasztropszichológia, valamint a pszichoszomatika ötszöge körül szerveződtek. A pszichoszomatikával kapcsolatos írásait Pszichoarcheológia címen az Aula Kiadó 2009-ben, illetve Az evés lélektana című gasztropszichológia könyvét az Akadémiai Kiadó 2004-ben, majd 2013-ban, illetve 2017-ben adta ki. Ezért ebben a gyűjteményben indokolatlan lenne e témákat érinteni.

A szerzőről:

Jelenleg az ELTE Pszichológia Kar oktatója, valamint a Corvinus Egyetem Pszichológiai Központjának vezetője. Eddigi pályafutása során 5 alkalommal választották az év oktatójának különböző egyetemeken. 6 könyve jelent meg, összesen 21 kiadásban. 500-an idézik munkáit. Az egyetemi oktatás mellett a MindTitude™ piackutató cég kutatási igazgatója. Az Új Diéta, A Magyar Dietetikusok Lapjában, valamint az Élelmiszer Magazinban állandó rovata van. A rendszerváltás óta 250 szakmai médiaszereplése volt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/forgacs-fejezetek-a-kommunikacio-szocialpszichologiajabol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave