Forgács Attila

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából


A humanisztikus pszichológia kapcsolata a szociálpszichológiával

A humanisztikus pszichológiának és a szociálpszichológiának egészen eltérő a módszertana. A rogeriánus pszichológia számos igazolhatatlan alapfeltevésből indul ki. A szociálpszichológia viszont csak azt a hipotézist fogadja el, amely kísérleti módszerekkel igazolható. Ugyanakkor a személyközpontú pszichológia megtermékenyítő hatással volt a szociálpszichológiai gondolkodásra. A humanisztikus pszichológia az 50-es években kezdett kibontakozni, és csúcspontja a 80-as évek elején volt. A szociálpszichológia fejlődését determinálta a gazdasági, kulturális és történelmi állapot – együtt fejlődött a 20. századdal. Témái alapvetően negatív jelenségek voltak, például fasizmus, antiszemitizmus, előítélet, agresszió, versengés, konfliktus, deviancia stb. – a hibás működések okainak feltárásával foglalkozott. Az viszont a humanisztikus pszichológia előtt egy irányzatot sem érdekelt, hogy mitől normális az ember, míg Rogers a pozitív társadalmi erőket állította a vizsgálat központjába. A 80-as években a szociálpszichológiában is megjelent ennek a hatása, a proszociális pszichológia (társadalmi segítő erők, például az empátia, a társas támogatás, a méltányosság, az igazságosság, az altruizmus, az együttérzés, az empátia, a segítés, flow1 stb.) – a szociálpszichológia saját eszköztárával, azaz tudományos módszerekkel vizsgálta ezeket az új témákat. (A probléma kifejtését lásd a VI. fejezetben.)

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 105 9

Ebben a kötetben azon válogatott előadások írásos változatát gyűjtöttük össze, melyeket Forgács Attila az utóbbi 30 évben a Budapesti Corvinus Egyetemen, a Budapesti Gazdasági Egyetemen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a Debreceni Egyetemen, a Partiumi Keresztény Egyetemen, valamint a Kuopiói Egyetemen (Finnország) oktatott és a mai napig oktat. Az előadásai a szociálpszichológia, a kommunikációtudomány, a gazdaságpszichológia, a gasztropszichológia, valamint a pszichoszomatika ötszöge körül szerveződtek. A pszichoszomatikával kapcsolatos írásait Pszichoarcheológia címen az Aula Kiadó 2009-ben, illetve Az evés lélektana című gasztropszichológia könyvét az Akadémiai Kiadó 2004-ben, majd 2013-ban, illetve 2017-ben adta ki. Ezért ebben a gyűjteményben indokolatlan lenne e témákat érinteni.

A szerzőről:

Jelenleg az ELTE Pszichológia Kar oktatója, valamint a Corvinus Egyetem Pszichológiai Központjának vezetője. Eddigi pályafutása során 5 alkalommal választották az év oktatójának különböző egyetemeken. 6 könyve jelent meg, összesen 21 kiadásban. 500-an idézik munkáit. Az egyetemi oktatás mellett a MindTitude™ piackutató cég kutatási igazgatója. Az Új Diéta, A Magyar Dietetikusok Lapjában, valamint az Élelmiszer Magazinban állandó rovata van. A rendszerváltás óta 250 szakmai médiaszereplése volt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/forgacs-fejezetek-a-kommunikacio-szocialpszichologiajabol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave