Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Oxigénpulzus (ml×ütés-1)

Az oxigénpulzus a pulzustérfogaton keresztül a szív munkáját jellemzi. Ha a percenkénti oxigénfelvételt elosztjuk a pulzusszámmal, a pulzustérfogatban lévő oxigén mennyiségét kapjuk meg ml-ben. Mivel az artériás vér oxigéntartalma (még 100%-os szaturáció esetén is) maximálisan 20 térfogatszázalék, logikus, hogy azonos szaturáció esetén a nagyobb O2P nagyobb pulzustérfogatot jelent. Nyugalomban az edzett szív bradikard (tehát a pulzusszám kisebb), de a pulzustérfogat, így az oxigénpulzus is nagyobb. Markánsabbak a különbségek terhelés során (27. ábra). Az általunk vizsgáltak esetében is látható, hogy az edzett személynek a terhelés csúcsán mért oxigénpulzusa meghaladja a 22 ml-t, míg az edzetlené 13-14 ml között található. Mozgás során a pulzustérfogat még az edzetlen vizsgáltnál is mindaddig párhuzamosan nő a leadott munkával, amíg az oxigénigény el nem éri a VO2max kb. 50%-át. A kardiálisan edzetteknél ez a töréspont csak a VO2max 75-80%-a között alakul ki. Fiziológiás körülmények között a fokozott vénás visszaáramlás növeli az EDV-t, nyújtja a szívizomrostokat, és ez is növeli a szívizom összehúzódásának erejét.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave