Berzeviczy Klára

A német felvilágosodás és klasszika irodalma


4.1.1. JohannChristoph Gottsched (1700–1766)

  • 1730 óta Lipcsében a poétika professzora, 1734-től a filozófia professzora, és 1739-től egy ideig még az egyetem rektora is. Tevékenységi köréhez különböző szakterületek tartoznak: poétika, filozófia, retorika és nyelvtörténet. Felfogását nagyban befolyásolta Christian Wolff filozófiai rendszere, akinek tanítványa volt.
  • Legfontosabb írásai a Kritikai költészettan németek számára (Versuch einer Critischen Dichtkunst vor die Deutschen, 1730); A teljes világbölcsesség elsődleges alapjai (Erste Gründe der gesammten Weltweisheit, 1733/34); Részletes retorika (Ausführliche Redekunst, 1736); Német nyelvművészet alapjai (Grundlegung einer Deutschen Sprachkunst, 1746).
  • Ezenkívül, mint már említettettük, két erkölcsnevelő és oktató jellegű folyóiratnak is ő volt a kiadója; Halléban, majd Lipcsében 1725–1726 között a Vernünftige Tadlerinnennek (Az okos kritikusnők), és a Lipcsében 1727–1728 között kiadott Der Biedermann-nak (A derék ember). Ezeket majd 1732 és 1744 között az Adalékok a német nyelv, költészet és retorika kritikai történetéhez (Beyträge zur Critischen Historie der Deutschen Sprache, Poesie und Beredsamkeit) követte.98
 
98 Alt: Aufklärung, p. 68.

A német felvilágosodás és klasszika irodalma

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 236 0

Jelen munka elsősorban magyar szakos hallgatók számára készült azzal a céllal, hogy a német irodalomtörténet egyik fontos korszakáról áttekintést nyújtson a számukra, így nemcsak történelmi időhatárok, de terjedelmi korlátok is megszabták a lehetőségeket, így nem tér ki minden lírai műre, és a drámák közül is csak válogatást ad.

A XVIII. század a modern történettudomány szerint a változások korát jelenti, hiszen e század végét a régi európai társadalom szellemi, társadalmi és politikai rendjének krízise jellemzi. Az odáig vezető út azonban már a XVII. század végén elkezdődött. Ez az a korszak, amely elindítja a modern korhoz vezető folyamatokat. A XVIII. századot kettősség jellemzi: a múltból örökölt struktúrák és intézmények még állnak az egyik oldalon, de a másik oldalon a korszellem a változás irányába mutat, és az újkor igazi kezdetét jelzi. A XVIII. század második felében a német területeken olyan társadalmi viszonyok és intézmények alakultak ki, melyek az irodalmi életre a mai napig jelentős hatást gyakorolnak. Az átalakulás különféle folyamatait összefoglaló néven „felvilágosodás”-nak szokás nevezni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/berzeviczy-a-nemet-felvilagosodas-es-klasszika-irodalma//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave