Forró Orsolya

A magyar hangtan alapjai


A fonológiai szempont

Magánhangzók és mássalhangzók hagyományos szétválasztása nem annyira fonetikai, mint inkább fonológiai szempontokon – a fonémák viselkedésén – alapul. Ha ugyanis megfigyeljük, hogyan „bánik” egy nyelv a magánhangzókkal és a mássalhangzókkal, akkor találunk olyan jelenségeket, amelyekben a magánhangzók és a mássalhangzók eltérően vesznek részt. Számos nyelvben – például a magyarban, az angolban és az olaszban – eltérő alakúak a névelők a magánhangzóval és a mássalhangzóval kezdődő szavak között.21 Így a fonetikailag nagyon hasonló [i]-vel és [j]-vel kezdődő szavak előtti a és az egyértelműen mutatja, melyik magánhangzó és melyik mássalhangzó: az ige, az [i], a jelentés, a [j] stb. Hasonló jelenség a magyarban a -val/-vel és -vá/-vé toldalékok első szegmentumának „teljes hasonulása”, amely csak a mássalhangzókat érinti: bajjal, bajjá, bivallyal, bivallyá, de maival, maivá, fiaival, fiaivá stb.

A magyar hangtan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 243 8

Ezt a jegyzetet elsősorban magyar BA és magyartanár szakos hallgatóknak szánjuk, bár számítunk gyakorló magyartanárok érdeklődésére is. A jegyzetben foglaltak alapját elsősorban a már általános iskolában is tanított magyar hangtani hagyomány képezi, azonban egyrészt jóval szélesebb anyagot ölel fel, másrészt sok tekintetben megkérdőjelezi ezt a hagyományt, mégpedig több okból és célból. Többet ad, hiszen a tanári munka alapjául szolgáló tankönyvekben szereplő tananyaghoz képest a tanárnak sokkal átfogóbb, alaposabb tudásra van szüksége ahhoz, hogy munkáját hatékonyan végezni tudja. És igyekszik felülírni a hagyományt, mivel az az utóbbi fél évszázadban megmerevedett, számos tekintetben teljesen idejétmúlttá vált nemcsak terminológiáját, de tartalmát, céljait, nyelvszemléletét illetően is.

A jegyzet remélhetőleg alkalmassá teszi a hallgatókat további hangtani tanulmányokra, azonban egyrészt az átlagos hallgatói igényeket követve, másrészt a magyar szakos képzés struktúráját szem előtt tartva megelégszünk a magyar nyelv legismertebb hangtani jelenségeinek bemutatásával, az elméleti háttér feltárását, valamint a jelenségek részletesebb, precízebb ismertetését pedig a (magyar szakos képzési struktúrából egyébként hiányzó) haladó hangtani kurzusokra bízzuk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/forro-a-magyar-hangtan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave