Prószéky Gábor, Váradi Tamás (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIV.

Nyelvtechnológiai kutatások


Összefoglalás

Cikkünkben az igei bővítménykeret lexikális reprezentációjának kérdéskörét vizsgáltuk több szempontból. Egyfelől az argumentumrealizációs elméletek eredményeit felhasználva megfogalmaztuk azt az igényt, hogy strukturált lexikai reprezentáció útján predikátumok természetes osztályaira hivatkozva fogalmazzunk meg általánosításokat, és különítsük el a produktív/megjósolható jelenségek körét az egyes igék idioszinkratikus tulajdonságaitól. A természetes osztályok leírásakor szintaktikai teszteket keresünk, melyekkel egy adott ige besorolása egyértelműen eldönthető. Másfelől a számítógépes lexikonok iránt megfogalmazódó követelményekből kiindulva is arra jutottunk, hogy az explicitás és a koherencia kritériumának akkor felelhet meg egy lexikai adatbázis, ha tartalmazza a releváns általánosításokat, és ugyanakkor az általánosítások hatóköre és következményei egyértelműen levezethetőek és szintaktikai tesztekkel igazolhatók. Harmadrészt, a magyar nyelvre vonatkozó (illetve vonatkoztatható) vonzat-definíciók és tesztek tárgyalása során beláttuk, hogy ezek nem teszik lehetővé, hogy koherens lexikai adatbázist készítsünk a segítségükkel. A vonzatok azon tulajdonsága, hogy egy bizonyos ige lexikai tételéhez köthetők, ismét elvezet a produktivitás kérdéséhez, így kimondhatjuk, hogy a produktív szintaktikai–szemantikai műveletek és a hozzájuk kapcsolódó általánosítások meghatározása előfeltétele egy valóban koherens lexikon megalkotásának. Azt javasoltuk tehát, hogy a Nyelvtudományi Intézet számítógépes igei lexikai adatbázisának kibővítését a szintaktikailag releváns szemantikai predikátumosztályok meghatározásával kezdjük. Bemutattunk egy, a predikátumosztályok automatikus kinyerésére irányuló kísérletet, valamint egy másik megközelítést, amely a főnévi csoportok mondatbeli szintaktikai és szemantikai funkciójának vizsgálatából kiindulva próbálja meghatározni a produktívnak tekinthető bővítmények körét. Végül a jelentésegyértelműsítés példája alapján amellett érveltünk, hogy a predikátumok szintaktikai bővíthetőségük szerinti csoportokba sorolása olyan osztályozást eredményez, amely felhasználható e nyelvtechnológiai feladat aktuális problémáinak megoldásához.

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIV.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A mai számítógépeken futó legtöbb alkalmazás találkozik az emberi nyelvek beszélt vagy írásos formájának valamelyikével: leveleink, híreink, könyveink, tudományos publikációink valamilyen emberi nyelven íródnak, és a gépek ezeket a szövegeket segítenek létrehozni, kijavítani, lefordítani vagy éppen keresni bennük. Ezeknek a tevékenységeknek a leírására a human language technologies elnevezést használja a nemzetközi szakirodalom. Magyarul ez a fogalom nyelvtechnológia néven vonult be a szakmai köztudatba. Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok 24. kötete a nyelvtechnológia legújabb hazai kutatásait állítja a középpontba.

A tanulmányok reprezentatív áttekintést szándékoznak adni a magyar nyelvtechnológia jelenleg használt módszereiről és legújabb eredményeiről: a kötet a hazai gépi nyelvészet történetének áttekintésével indul, majd egy-egy írás foglalkozik a szóalaktan, a főnévi csoportok, a tulajdonnevek, a hatóköri relációk, a birtokos és a koreferenciális szerkezetek gépi kezelésével, az igék lexikai reprezentációjával és az analógiás tanulással. Felvillantjuk a modern nyelvtechnológiának a szociolingvisztikában, a metaforikus nyelvhasználat gépi kezelésében, az emberŚgép kommunikáció különféle vonatkozásainak vizsgálatában és a nyelvtörténeti kutatásban való felhasználását is. A kötetet egy a szorosan vett nyelvtechnológiával közvetlenül szomszédos terület, a hangzó anyagok gépi feldolgozásával és létrehozásával foglalkozó beszédtechnológia két kutatási összefoglalója zárja.

A pontosan ötven évvel ezelőtti első hazai számítógépes nyelvészeti konferencia egyik fontos szereplője s az azóta eltelt ötven év jelentős részében az Általános Nyelvészeti Tanulmányok sorozat egyik szerkesztője, Szépe György közvetlenül kötetünk megjelenése előtt hunyt el. Munkánkkal az ő emléke előtt is tisztelgünk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kenesei-proszeky-varadi-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxiv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave