Prószéky Gábor, Váradi Tamás (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIV.

Nyelvtechnológiai kutatások


Bevezetés

Névelem-felismerésen (angolul Named Entity Recognition, a továbbiakban NE-felismerés) a nyers szövegből a minket érdeklő információk, jelen esetben a tulajdonnevek és különféle azonosítók kigyűjtését és osztályokba sorolását értjük. Így a nyelvészetben is tulajdonnévnek tekintett elemek (például személynevek, földrajzi nevek, címek, márkanevek stb.) azonosításán kívül más szövegbeli entitások felismerése is beletartozik a számítógépes névelem-felismerés körébe. Utóbbiakra jellemző példák az e-mail címek, weblapok, rendszámok, telefonszámok, dátumok stb., de különféle szakszövegekben más típusú névelemek azonosítása is szükséges lehet: orvosi-biológiai szövegekben például előfordulhatnak fehérjenevek, génnevek (citochrom-c, CD8 antigén), kémiai témájú szövegekben a vegyületek nevének és képletének felismerése is lényeges (nátrium-klorid, NaCl). Bizonyos esetekben pedig szükséges lehet egy adott névelemosztály további szűkítése: egy bírósági jegyzőkönyvben nem elég azt megjelölni, hogy az adott névelem a PERSON (személy) kategóriába sorolandó, hiszen az is igen lényeges, hogy a tanúról, a felperesről, az alperesről, egy ügyvédről vagy esetleg a bíróról van-e szó. Ilyenkor célszerű az adott névelemosztályt további alkategóriákra bontani. A felismerendő névelemek osztálya tehát alkalmazásfüggő: mindig az adott feladat és szövegtípus határozza meg, hogy milyen típusú névelemeket keresünk.

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIV.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A mai számítógépeken futó legtöbb alkalmazás találkozik az emberi nyelvek beszélt vagy írásos formájának valamelyikével: leveleink, híreink, könyveink, tudományos publikációink valamilyen emberi nyelven íródnak, és a gépek ezeket a szövegeket segítenek létrehozni, kijavítani, lefordítani vagy éppen keresni bennük. Ezeknek a tevékenységeknek a leírására a human language technologies elnevezést használja a nemzetközi szakirodalom. Magyarul ez a fogalom nyelvtechnológia néven vonult be a szakmai köztudatba. Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok 24. kötete a nyelvtechnológia legújabb hazai kutatásait állítja a középpontba.

A tanulmányok reprezentatív áttekintést szándékoznak adni a magyar nyelvtechnológia jelenleg használt módszereiről és legújabb eredményeiről: a kötet a hazai gépi nyelvészet történetének áttekintésével indul, majd egy-egy írás foglalkozik a szóalaktan, a főnévi csoportok, a tulajdonnevek, a hatóköri relációk, a birtokos és a koreferenciális szerkezetek gépi kezelésével, az igék lexikai reprezentációjával és az analógiás tanulással. Felvillantjuk a modern nyelvtechnológiának a szociolingvisztikában, a metaforikus nyelvhasználat gépi kezelésében, az emberŚgép kommunikáció különféle vonatkozásainak vizsgálatában és a nyelvtörténeti kutatásban való felhasználását is. A kötetet egy a szorosan vett nyelvtechnológiával közvetlenül szomszédos terület, a hangzó anyagok gépi feldolgozásával és létrehozásával foglalkozó beszédtechnológia két kutatási összefoglalója zárja.

A pontosan ötven évvel ezelőtti első hazai számítógépes nyelvészeti konferencia egyik fontos szereplője s az azóta eltelt ötven év jelentős részében az Általános Nyelvészeti Tanulmányok sorozat egyik szerkesztője, Szépe György közvetlenül kötetünk megjelenése előtt hunyt el. Munkánkkal az ő emléke előtt is tisztelgünk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kenesei-proszeky-varadi-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxiv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave