Prószéky Gábor, Váradi Tamás (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIV.

Nyelvtechnológiai kutatások


A rendszer működése

A program jelenlegi implementációjában igen lassan és kevéssé hatékonyan működik, ezért csak néhány kísérletet tudtam végezni rajta. Az eddigiek alapján megállapítható, hogy a paraméterek ésszerű korlátok között viszonylag szabadon változtathatóak, a rendszer működését nem befolyásolják lényegesen. Néhány (4–5) ciklus után a memória általában olyan állapotba kerül, amely később már nem változik jelentősen. Ha a végállapotban megvizsgáljuk, hogy mely csomópontok a legaktívabbak, a hozzájuk tartozó általánosítások megadják, hogy mik a memóriában tárolt ismeretek alapján a legvalószínűbb kiegészítései az ingerként megadott általánosításoknak. Például ha a memóriát úgy építettük fel, hogy -a végű nem kicsinyítő alakokat és ugyanilyen értelmű, de kicsinyítő -u végű alakokat ismert meg a korábbiakban, akkor a ’pater + kicsinyítő’ jegyhalmazhoz (az apa ’pater + nem kicsinyítő’ jegyhalmaz ismeretében) az apu jegyeinek megfelelő csomópontok aktiválódnak, még akkor is, ha más tövek más módon alkotott kicsinyítő alakjait is megadtuk. Persze, mint említettem, kívülről kell meghatározni, hogy a ’kicsinyítő’ és a ’nem kicsinyítő’ jegyek kizárják egymást, valamint az ’-a végű’ és a hasonló hangtani leírásokat is egyértékű jegyek formájában, vagyis igen mesterséges alakban kell megadni.

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIV.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A mai számítógépeken futó legtöbb alkalmazás találkozik az emberi nyelvek beszélt vagy írásos formájának valamelyikével: leveleink, híreink, könyveink, tudományos publikációink valamilyen emberi nyelven íródnak, és a gépek ezeket a szövegeket segítenek létrehozni, kijavítani, lefordítani vagy éppen keresni bennük. Ezeknek a tevékenységeknek a leírására a human language technologies elnevezést használja a nemzetközi szakirodalom. Magyarul ez a fogalom nyelvtechnológia néven vonult be a szakmai köztudatba. Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok 24. kötete a nyelvtechnológia legújabb hazai kutatásait állítja a középpontba.

A tanulmányok reprezentatív áttekintést szándékoznak adni a magyar nyelvtechnológia jelenleg használt módszereiről és legújabb eredményeiről: a kötet a hazai gépi nyelvészet történetének áttekintésével indul, majd egy-egy írás foglalkozik a szóalaktan, a főnévi csoportok, a tulajdonnevek, a hatóköri relációk, a birtokos és a koreferenciális szerkezetek gépi kezelésével, az igék lexikai reprezentációjával és az analógiás tanulással. Felvillantjuk a modern nyelvtechnológiának a szociolingvisztikában, a metaforikus nyelvhasználat gépi kezelésében, az emberŚgép kommunikáció különféle vonatkozásainak vizsgálatában és a nyelvtörténeti kutatásban való felhasználását is. A kötetet egy a szorosan vett nyelvtechnológiával közvetlenül szomszédos terület, a hangzó anyagok gépi feldolgozásával és létrehozásával foglalkozó beszédtechnológia két kutatási összefoglalója zárja.

A pontosan ötven évvel ezelőtti első hazai számítógépes nyelvészeti konferencia egyik fontos szereplője s az azóta eltelt ötven év jelentős részében az Általános Nyelvészeti Tanulmányok sorozat egyik szerkesztője, Szépe György közvetlenül kötetünk megjelenése előtt hunyt el. Munkánkkal az ő emléke előtt is tisztelgünk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kenesei-proszeky-varadi-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxiv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave