Pléh Csaba (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXV.

A kognitív szempont a nyelv pszichológiájában


Az átvitel nem memorizálás és a kultúra nem kollektív emlékezet

Ha a kulturális átadást magyarázó sikerkönyvek valamelyikét olvassuk, például Gladwell (2007) Fordulópont c. könyvét, a könyvet bezárva meggyőződésünkké válik, hogy egy gyakorlat elterjedésének két alapvető oka van: hogy milyen presztízsű személyek támogatják és hogy mennyire van összhangban az emberi emlékezettel. Gladwell az emlékezetre méltó (memorábilis) kifejezés két értelmével játszik. Az emlékezetre méltó vacsora, nem egy könnyen leírható és könnyen felidézhető, hanem egy kiváló vacsora. A világpiacon nagy kereskedelmi sikert elérő élelmiszertermékek nem memorábilisak, hanem elsősorban kellemesek. Bizonyos kontextusokban egy ételrecept egyszerűen leírható és megjegyezhető, ma azonban a világ gasztronómiai kultúrájában nem ez a helyzet. Minden intézményes és technikai eszközünk megvan arra, hogy a receptek átadása ne jelentsen problémát. A nagy üzleti sikert jelentő ételreceptek egy jó része bonyolult és kevés ember ismeri őket. Nem könnyű megjegyezni őket. A makarón, az új francia sütisztár sikere nem korlátozódik a makarón receptjének sikerére.

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXV.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok a modern magyar nyelvészet egyik legfontosabb fóruma. Tematikus kötetei egyszerre mutatnak be eredeti elemzéseket és összefoglaló, illetve elméleti tanulmányokat, melyek évtizedes távlatban befolyásolják a hazai nyelvészeti érdeklődést és az egyetemi oktatást.

Ez a legújabb kötet nem általános kognitív nyelvészet szeretne lenni. Azt mutatja be, hogy a nyelv elsajátítására, mentális leképezésére és használatára vonatkozó elképzelésekben, átfogó elméletekben, interdiszciplináris értelmezésekben és kísérletekben hogyan jelenik meg a nyelvi rendszer és az emberi megismerő rendszer kapcsolata. A tanulmányok hangsúlya elsősorban pszicholingvisztikai. Új elem, hogy fordításokkal megjelenítjük néhány Magyarországon, illetve Magyarországon is dolgozó kolléga munkáit.

A kötet a kognitív nyelvszemlélet számos alapvető kérdésére kitér. Bemutatja, hogyan kérdőjelezi meg ez a felfogás a nyelv és a nyelvészet önállóságát, amikor a nyelvet mint az emberi megismerés (kogníció) általános rendszereinek egyikét képzeli el, amelynek szabályszerűségeit az általános kognitív rendszer szabályszerűségei magyarázzák. Bemutatja, hogyan jelennek meg az elsajátításban, a tanulásban és a használatban is a „pusztán nyelvinél” általánosabb mechanizmusok.

A tanulmányok feltárják a kognitív szempont jelenlétét a nyelvi rendszer kreativitásának, összetevőinek, emlékezeti és észlelési illesztéseinek keretében. Több dolgozat elemzi a kognitív meghatározókat a nyelv keletkezésében, illetve a gyermeknyelvben.

A kognitív szempont megjelenik az agysérülésekhez kapcsolódó, afáziás jellegű és az egyéb, pl. az autizmus spektrummal érintkező nyelvi nehézségek értelmezésében is. A kultúra és a nyelvhasználat (a pragmatika) illesztésének gazdag választékát is bemutatja a kötet, a metaforák alternatív elméleteitől kezdve a gondolatterjedés és a nyelvi változás kognitív összetevőiig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-kenesei-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave