Tárnok Zsanett (szerk.)

Tic-taktika

A Tourette-szindrómáról


A gyógyszeres kezelés biokémiai háttere

Tourette-szindrómában a dopamin, az egyik agyi ingerületközvetítő (információtovábbító) anyag megnövekedett mennyisége vagy fokozott dopaminérzékenység valószínűsíthető az agy egyes területein. A ticek mérséklésére legalkalmasabbnak bizonyult gyógyszerek – az antipszichotikumok, más néven neuroleptikumok – a dopamin mennyiségének szabályozásán keresztül fejtik ki hatásukat. A dopamin egyes receptorait (idegvégződés, amelyen keresztül a dopamin kifejti hatását) blokkolják, működésüket gátolják. Többféle típusú dopaminreceptor, többféle dopaminerg pálya létezik, és az agy különböző területein más és más folyamatok szabályozásában (mozgáskoordináció, érzelmi élet, táplálékfelvétel stb.) vesznek részt a különböző dopaminrendszerek. A dopamin sokrétű szerepéből következik, hogy többféle betegség hátterében feltételezik kóroki szerepét, tehát a dopaminrendszerekre ható antipszichotikumok többféle kórkép (pszichózis, viselkedészavar stb.) esetében is hatásos gyógyszereknek bizonyulnak. E gyógyszercsaládon belül az egyes vegyületek abban különböznek, hogy melyik típusú receptor működését milyen mértékben blokkolják. Vannak szelektívebb (új típusú) és kevésbé szelektív (hagyományos), egyszerre többféle dopaminreceptorra is számottevő mértékben ható antipszichotikumok. A gyógyszeres kezelés mellékhatásai is részben ezzel a jelenséggel hozhatók összefüggésbe, tehát a betegség szempontjából nem lényeges, egyéb élettani folyamatokat szabályozó dopaminrendszerekre kifejtett hatással magyarázhatók.

Tic-taktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 946 7

„A Tourette-szindrómás gyermekek napi gondozása/nevelése nem sokban különbözik más gyermekekétől, azonban a Tourette-szindróma és az esetlegesen ezzel együtt járó ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás zavar), OCD (kényszeres zavarok), szenzoros integrációs problémák vagy fejlődési késések kihívást jelenthetnek a szülőknek a napi ellátásban."

„A kórházunkban megforduló családokban született meg az igény, hogy fontos lenne egy a számukra is érthető nyelven megfogalmazott kiadvány a Tourette-szindrómáról, mely a laikusok és az érintett olvasók számára foglalná össze az ismereteket. Ebben a könyvben szeretnénk bemutatni a legfrissebb, modern orvosláson és kutatáson alapuló információkat, valamint saját tapasztalatainkat, annak érdekében, hogy átfogó képet nyújthassunk a Tourette-szindrómában szenvedőknek és családtagjaiknak, valamint azoknak, akik szeretnének többet megtudni erről a tünetegyüttesről."

Hivatkozás: https://mersz.hu/tarnok-tic-taktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave