Tárnok Zsanett (szerk.)

Tic-taktika

A Tourette-szindrómáról


A kényszerbetegség gyógyszeres kezelési lehetőségei

A kényszerbetegség gyógyszeresen az esetek 45–50%-ában befolyásolható. Általánosságban elmondható, hogy a gyógyszeres kezelés következtében a tünetek 25–40%-os csökkenése tapasztalható, de az is előfordul, hogy jelentős mértékben csökkennek, sőt meg is szűnnek. Az első hatásos gyógyszeres kezelés kényszerbetegségben a clomipramin (Anafranil) volt, melyet eredendően antidepresszáns hatása miatt alkalmaztak. Részben a szerotonin-, részben a noradrenalin-rendszerek (hasonlóan a dopaminhoz, ezek is agyi ingerületközvetítő, információtovábbító anyagok) működésére van hatása. Kényszerbetegségben is kétségtelenül hatékonynak bizonyult ez a mai napig is elsődlegesen választandó szer. Epilepszia és szívproblémák (ritmuszavar, ingerületvezetési zavarok) esetén fokozott óvatossággal alkalmazható, főként más gyógyszerekkel (egyéb szerotonin/noradrenalin-anyagcserét befolyásoló szerek) való kombinációban. A vérnyomás és az EKG kezelés előtti, majd kezelés alatti rendszeres ellenőrzése minden esetben javasolt. A mellékhatások (étvágyfokozódás, álmosság, szájszárazság, székrekedés, homályos látás, szédülés, nyugtalanság, fejfájás, remegés, alacsony vérnyomás) legtöbbször átmenetiek és enyhék, s a dózis lassú emelésével elkerülhetők. A kényszerbetegségben hatásosnak bizonyultak a szerotoninrendszerre szelektíven ható vegyületek is, mint a nyolcéves kortól alkalmazható fluvoxamine (Fevarin) és a még korábban adható sertraline (Camidlin, Gerotralin, Serlift, Sertagen, Sertralin Sandoz, Sertralin-Ratiopharm, Stimuloton, Zoloft tabletták) is.

Tic-taktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 946 7

„A Tourette-szindrómás gyermekek napi gondozása/nevelése nem sokban különbözik más gyermekekétől, azonban a Tourette-szindróma és az esetlegesen ezzel együtt járó ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás zavar), OCD (kényszeres zavarok), szenzoros integrációs problémák vagy fejlődési késések kihívást jelenthetnek a szülőknek a napi ellátásban."

„A kórházunkban megforduló családokban született meg az igény, hogy fontos lenne egy a számukra is érthető nyelven megfogalmazott kiadvány a Tourette-szindrómáról, mely a laikusok és az érintett olvasók számára foglalná össze az ismereteket. Ebben a könyvben szeretnénk bemutatni a legfrissebb, modern orvosláson és kutatáson alapuló információkat, valamint saját tapasztalatainkat, annak érdekében, hogy átfogó képet nyújthassunk a Tourette-szindrómában szenvedőknek és családtagjaiknak, valamint azoknak, akik szeretnének többet megtudni erről a tünetegyüttesről."

Hivatkozás: https://mersz.hu/tarnok-tic-taktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave