Tárnok Zsanett (szerk.)

Tic-taktika

A Tourette-szindrómáról


Negatív gyakorlás

Napjainkig az úgynevezett erőltetett negatív gyakorlás volt a leggyakrabban használt technika (Turpin, 1983; Azrin–Peterson, 1988). Ennek lényege, hogy a gyermek akarattal, tükör előtt megpróbálja előidézni ticjeit, olyan intenzíven, amennyire csak tudja. A gyakorlás időtartama néhány perc (általában 4 perc), majd rövid pihenés következik, és kezdődhet a következő ciklus. A gyakorlat célja a tic kivitelezésében szerepet játszó izmok „kifárasztása”, emellett az akaratlagos kontroll érzetének kialakulása. A vizsgálatok csak a rövid távú hatást látszanak alátámasztani, a tic hosszú távú csökkenése kétséges e technika alkalmazása esetén.

Tic-taktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 946 7

„A Tourette-szindrómás gyermekek napi gondozása/nevelése nem sokban különbözik más gyermekekétől, azonban a Tourette-szindróma és az esetlegesen ezzel együtt járó ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás zavar), OCD (kényszeres zavarok), szenzoros integrációs problémák vagy fejlődési késések kihívást jelenthetnek a szülőknek a napi ellátásban."

„A kórházunkban megforduló családokban született meg az igény, hogy fontos lenne egy a számukra is érthető nyelven megfogalmazott kiadvány a Tourette-szindrómáról, mely a laikusok és az érintett olvasók számára foglalná össze az ismereteket. Ebben a könyvben szeretnénk bemutatni a legfrissebb, modern orvosláson és kutatáson alapuló információkat, valamint saját tapasztalatainkat, annak érdekében, hogy átfogó képet nyújthassunk a Tourette-szindrómában szenvedőknek és családtagjaiknak, valamint azoknak, akik szeretnének többet megtudni erről a tünetegyüttesről."

Hivatkozás: https://mersz.hu/tarnok-tic-taktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave