Kiss Judit (szerk.)

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Új irányok, új lehetőségek


A segélyek hatásai

Arndt és szerzőtársai (2015) a segélyek gazdasági növekedésre gyakorolt hosszú távú hatásait elemezték, és eredményeik szerint a segélyezés pozitív hatással bír a szegénységcsökkentésre, a strukturális változásra és a társadalmi fejlődésre. Emellett a segélyek közvetett módon is hatnak a gazdasági növekedésre: például az infrastruktúra fejlesztése hozzájárul ahhoz, hogy az ország az FDI számára vonzóbbá váljon, ami pedig gazdasági növekedést generál majd (Donaubauer et al., 2016). E pozitívumok ellenére a segélyek gazdasági növekedésre és fejlődésre gyakorolt hatásait még napjainkban is széles körű vita övezi (Abegaz, 2005; Kosack, 2003; White, 1992). Néhány szerző be tudta bizonyítani a segélyezés és a gazdasági növekedés közötti kapcsolatot (pl. Askarov–Doucouliagos, 2015; Feeny–Vuong, 2017; Irandoust–Ericsson, 2005; Loxley–Sackey, 2008), azonban több kutató nem tudta ezt kimutatni (pl. Burke–Ahmadi-Esfahani, 2006; Rajan–Subramanian, 2008). A kontextusfüggőségre, az alkalmazott módszer szerepére nagyon jól rávilágít Lof és szerzőtársai (2015) munkája, akik ugyanazzal az adatalhalmazzal, de teljesen más módszerrel eltérő eredményt kaptak, mint Nowak-Lehmann és munkatársai (2012). A következőkben kiemeljük azon fontosabb tényezőket, amelyek befolyásolhatják a segélyek hatásait.

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 344 2

"Kiss Judit és szerzőtársainak könyve igazi hiánypótló munka. Egyrészt, mert több mint 10 éve nem jelent meg nemzetközi fejlesztési segélyezéssel foglalkozó magyar nyelvű tudományos kötet. Másrészt a könyv több olyan témát is tárgyal, amelyek eddig nem szerepeltek a hazai tudományos kutatásokban. Ilyenek az innovatív finanszírozás, a "post-development", a civil szervezetek szerepe, továbbá az új, nem tradicionális donorok (mint például Kína vagy India) motivációi és hatása a nemzetközi fejlesztési rendszerre. Ezek mind olyan témák, amelyek jelentős új eredményekkel járulnak hozzá a magyar fejlődéstanulmányok több évtizedes hagyományaihoz.

A kötet rendkívül hasznos lehet a felsőoktatásban, különösen a nemzetközi kapcsolatok mesterképzésein, de a nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó gyakorlati szakemberek is sokat meríthetnek belőle."

Szent-Iványi Balázs (Aston University és Budapesti Corvinus Egyetem)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-nemzetkozi-segelyezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave