Kiss Judit (szerk.)

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Új irányok, új lehetőségek


A költségvetés-támogatás típusai

A fenti célok megvalósítása két típusú költségvetés-támogatáson keresztül történhet (Handley, 2009; NORAD, 2006). Az egyik csoportba az általános költségvetés-támogatás (general budget support, GBS), a másikba az ágazati költségvetés-támogatás (sectoral budget support, SBS) sorolható. Az általános költségvetés-támogatás fogalma közelíti meg leginkább a fentebb leírtakat, hiszen ez olyan jellegű támogatás, amit a fogadó ország kormányzati költségvetésén keresztül juttatnak el a recipiens országba, és nem specifikus célokat támogatnak, ahogyan azt a projekttípusú támogatásoknál megszokhattuk (Furukawa–Takahata, 2013). A költségvetés-támogatás nem egységes megközelítéséből is fakadhat, hogy nincs egységes definíciója sem az általános, sem az ágazati költségvetés-támogatásnak (Dom–Gordon, 2011). Az általános költségvetés-támogatás leginkább a donor- és partnerországok közötti párbeszédre fókuszál, ami az átfogó politikai és költségvetési kérdéseket is érinti (Dom–Gordon, 2011; NORAD, 2006), ezért makrotámogatásként is szokták emlegetni (Koeberle et al., 2006). Az általános költségvetés-támogatás fontos jellemzője, hogy közvetlenül a partnerország kormányának utalják, és nem különítik el meghatározott projektre vagy kiadási tételre. Így a recipiens országok hatékonyan (és költséghatékonyan) tudják ellátni olyan alapvető feladataikat, mint az egészségügy vagy az igazságszolgáltatás (Gerster, 2007). Az általános költségvetés-támogatás elsődleges célja a szegénységcsökkentési stratégia végrehajtásához és a fejlődés elősegítéséhez szükséges támogatás biztosítása (NORAD, 2006). Az általános költségvetés-támogatás öt főbb eleme az alábbi (Gerster, 2007):

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 344 2

"Kiss Judit és szerzőtársainak könyve igazi hiánypótló munka. Egyrészt, mert több mint 10 éve nem jelent meg nemzetközi fejlesztési segélyezéssel foglalkozó magyar nyelvű tudományos kötet. Másrészt a könyv több olyan témát is tárgyal, amelyek eddig nem szerepeltek a hazai tudományos kutatásokban. Ilyenek az innovatív finanszírozás, a "post-development", a civil szervezetek szerepe, továbbá az új, nem tradicionális donorok (mint például Kína vagy India) motivációi és hatása a nemzetközi fejlesztési rendszerre. Ezek mind olyan témák, amelyek jelentős új eredményekkel járulnak hozzá a magyar fejlődéstanulmányok több évtizedes hagyományaihoz.

A kötet rendkívül hasznos lehet a felsőoktatásban, különösen a nemzetközi kapcsolatok mesterképzésein, de a nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó gyakorlati szakemberek is sokat meríthetnek belőle."

Szent-Iványi Balázs (Aston University és Budapesti Corvinus Egyetem)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-nemzetkozi-segelyezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave