Kiss Judit (szerk.)

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Új irányok, új lehetőségek


Előszó

Jelen könyv „A nemzetközi segélyezés architektúrájának geopolitikai változásai” című kutatás eredményeit tartalmazza. A kutatómunka 2015 szeptemberében indult el és 2018 decemberében fejeződött be. A kutatás legfőbb célja a nemzetközi fejlesztés/segélyezés rendszere átalakulásának bemutatása volt, különös tekintettel a változó cél- és eszközrendszerre, illetve az átalakuló donor- és recipiensközösségre. A kutatás újdonsága, hogy bemutatja a ma még kevéssé ismert, de a fejlett donoroknál már előszeretettel alkalmazott innovatív fejlesztésfinanszírozás elméletét, és mélyinterjúk alapján feltárja és kritikusan elemzi annak gyakorlatát. Ez a kérdés annál is inkább aktuális, mivel a jövő nagy kérdése, hogy hogyan finanszírozható a nemzetközi fejlesztés, jelesül a Fenntartható Fejlődési Célok, miből fedezhető a 2,5–6,0 billió dolláros fejlesztési szükséglet, hogyan csökkenthető a mintegy 180 milliárd dolláros segélydeficit, s a hagyományos segélyezésen és a piaci eszközökön kívül milyen innovatív finanszírozási módok alkalmazhatók? A kutatás kitért az immáron OECD DAC-tag Magyarországnak az átalakuló nemzetközi segélyezési rendszerben betöltött szerepére, s ezáltal hozzájárul a magyar fejlesztéspolitika stratégiájának megalapozásához és a magyar segélyhatékonyság javításához.

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 344 2

"Kiss Judit és szerzőtársainak könyve igazi hiánypótló munka. Egyrészt, mert több mint 10 éve nem jelent meg nemzetközi fejlesztési segélyezéssel foglalkozó magyar nyelvű tudományos kötet. Másrészt a könyv több olyan témát is tárgyal, amelyek eddig nem szerepeltek a hazai tudományos kutatásokban. Ilyenek az innovatív finanszírozás, a "post-development", a civil szervezetek szerepe, továbbá az új, nem tradicionális donorok (mint például Kína vagy India) motivációi és hatása a nemzetközi fejlesztési rendszerre. Ezek mind olyan témák, amelyek jelentős új eredményekkel járulnak hozzá a magyar fejlődéstanulmányok több évtizedes hagyományaihoz.

A kötet rendkívül hasznos lehet a felsőoktatásban, különösen a nemzetközi kapcsolatok mesterképzésein, de a nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó gyakorlati szakemberek is sokat meríthetnek belőle."

Szent-Iványi Balázs (Aston University és Budapesti Corvinus Egyetem)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-nemzetkozi-segelyezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave