Kiss Judit (szerk.)

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Új irányok, új lehetőségek


Van-e, és ha igen, akkor mi lehet a civil szervezetek „hozzáadott értéke” a fejlesztésben?

Az NGO-k fejlesztési szerepvállalását történeti szempontból nézve azt látjuk, hogy szélesebb körű térnyerésük fejlesztési partnerként és önálló szereplőként az 1970-es években indult meg. Természetesen ezt megelőzően is léteztek ‒ mind a fejlett, mind pedig a fejlődő országokban ‒ évszázadok óta vallási szervezetek, egyházi missziók, önsegítő csoportok, jótékonysági egyletek, valamint nemzetközi szinten is a két világháború között és utána is folyamatosan alakultak olyan szervezetek, amelyek részben már kielégítették a nemzetközi vagy fejlesztési NGO-k ma alkalmazott kritériumait. Ezek száma és szerepe, valamint a hivatalos döntéshozatali folyamatokra gyakorolt hatása azonban jó ideig erősen korlátozott volt. A hidegháborús légkörben és egy olyan nemzetközi kontextusban, ahol a kormányzatok és a multilaterális pénzintézetek játszották a főszerepet a fejlődés irányainak kijelölésében és az alkalmazott módszerek meghatározásában, a civil szervezetek csak marginális szerephez juthattak. Annak ellenére például, hogy az ENSZ Alapokmányának 71. cikkelye az ECOSOC (UN Economic and Social Council) feladatául jelöli ki a nem kormányzati szervezetekkel történő konzultációt.

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 344 2

"Kiss Judit és szerzőtársainak könyve igazi hiánypótló munka. Egyrészt, mert több mint 10 éve nem jelent meg nemzetközi fejlesztési segélyezéssel foglalkozó magyar nyelvű tudományos kötet. Másrészt a könyv több olyan témát is tárgyal, amelyek eddig nem szerepeltek a hazai tudományos kutatásokban. Ilyenek az innovatív finanszírozás, a "post-development", a civil szervezetek szerepe, továbbá az új, nem tradicionális donorok (mint például Kína vagy India) motivációi és hatása a nemzetközi fejlesztési rendszerre. Ezek mind olyan témák, amelyek jelentős új eredményekkel járulnak hozzá a magyar fejlődéstanulmányok több évtizedes hagyományaihoz.

A kötet rendkívül hasznos lehet a felsőoktatásban, különösen a nemzetközi kapcsolatok mesterképzésein, de a nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó gyakorlati szakemberek is sokat meríthetnek belőle."

Szent-Iványi Balázs (Aston University és Budapesti Corvinus Egyetem)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-nemzetkozi-segelyezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave