Kiss Judit (szerk.)

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Új irányok, új lehetőségek


Indikatív kérdések a mélyinterjúkhoz

  1. Milyen innovatív fejlesztésfinanszírozási mechanizmusokat alkalmaznak az Ön intézményében? Tudna néhány konkrét példát mondani, megosztaná velünk ez irányú tapasztalatait?
  2. Mit gondol, milyen szerepet játszhat az innovatív finanszírozás az átalakuló nemzetközi fejlesztési együttműködési rendszerben? Milyen potenciállal rendelkezhet a jövőben?
  3. Mit gondol, hogyan lehetne jobban kiaknázni az IF által nyújtott lehetőségeket (mind mennyiségi, mind minőségi értelemben, azaz több forrás mobilizálása, illetve ezek hatékonyabb felhasználása)? Hogyan lehetne elősegíteni, hogy az IF hozzájáruljon a Fenntartható Fejlődési Célok eléréséhez, a globális és helyi problémák „megoldásához” vagy a (regionális, nemzeti és szubnacionális szinten megjelenő) fejlődési kihívások jobb kezeléséhez?
  4. Egyetért Ön azzal, hogy az innovatív finanszírozás hatékonyabb, mint a hagyományos ODA? Kérem, fejtse ki milyen érvek, ellenérvek szólnak az állítás mellett/ellen?
  5. Van bármilyen visszacsatolásuk a partnerektől, a recipiensektől? Meg tudna osztani velünk néhány véleményt, tapasztalatot azzal kapcsolatban, hogy a recipiensek hogyan vélekedek az IF-ről, milyen előnyeit, hátrányait emelik ki?
 
Interjúalanyok
  1. Lelio Marmora (executive director, UNITAID)
  2. Finn Tarp (WIDER)
  3. Fodor Erika (KKM)
  4. Farkas Máté (KSH)
  5. Obermeyer Anita (beosztott diplomata, Magyarország OECD és UNESCO melletti Állandó Képviselete, Párizs)
  6. Paulus Geraedts (Team Leader Outreach and investment services, Secretariat of the External Investment Plan, European Commission)
  7. Cecilia Caphiro (Investment Adviser, UNICEF Venture Fund)
  8. Erik Lundsgaarde, Senior Researcher Global Transformations, DIIS Danish Institute of International Studies
  9. Ibrahim Sirkeci, Professor of Transnational Studies & Marketing and Director of Centre for Transnational Studies at Regent’s University London
  10. Kate Bayliss, Centre for Development Policy and Research (CDPR) SOAS University, London

Nemzetközi segélyezés a 21. század elején

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 344 2

"Kiss Judit és szerzőtársainak könyve igazi hiánypótló munka. Egyrészt, mert több mint 10 éve nem jelent meg nemzetközi fejlesztési segélyezéssel foglalkozó magyar nyelvű tudományos kötet. Másrészt a könyv több olyan témát is tárgyal, amelyek eddig nem szerepeltek a hazai tudományos kutatásokban. Ilyenek az innovatív finanszírozás, a "post-development", a civil szervezetek szerepe, továbbá az új, nem tradicionális donorok (mint például Kína vagy India) motivációi és hatása a nemzetközi fejlesztési rendszerre. Ezek mind olyan témák, amelyek jelentős új eredményekkel járulnak hozzá a magyar fejlődéstanulmányok több évtizedes hagyományaihoz.

A kötet rendkívül hasznos lehet a felsőoktatásban, különösen a nemzetközi kapcsolatok mesterképzésein, de a nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó gyakorlati szakemberek is sokat meríthetnek belőle."

Szent-Iványi Balázs (Aston University és Budapesti Corvinus Egyetem)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiss-nemzetkozi-segelyezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave