Kozma Gábor

Működési kockázat és veszteségkerülés az állampénzügyi döntésekben


A veszteségkerülés értelmezése az állampénzügyi döntésekben

Az állam pénzügyi kockázatvállalásának oldaláról szemlélve a veszteség- és kockázatkerülés jelenségét, azt kétféleképpen is értelmezni tudjuk, egyrészt a külső környezethez való viszony, illetve az állami gazdálkodás belső (üzemi) környezetének szempontjából. A külső (politikai, gazdasági, társadalmi és természeti) környezethez való viszony az állam nézőpontjából bizonyos feltételek mellett34 erősen közelíthet az egyén várakozásaihoz. Az állami döntési mechanizmus bizonyos szituációkban motivált lehet az egyén veszteségeinek minimalizálásában, ugyanis célrendszere, intézményei, ellátandó feladatai adott esetben pontosan erre irányulnak. A történeti állam létrejötte, létezése már feltételezi az egyén elemi biztonságigényét, veszteség- és kockázatkerülő hajlamát, ezt már korábban ki is fejeztük a kockázati közösség fogalmában. Az egyén ugyanis döntési szabadságának egy részét feladja a kockázati közösséghez csatlakozáskor biztonságának, valamint jólétének növelése érdekében.

Működési kockázat és veszteségkerülés az állampénzügyi döntésekben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 188 2

Kozma Gábor könyve bemutatja, hogy a hitelintézetek működési kockázatokkal összefüggő elméleti és módszertani megközelítése jól alkalmazható a modern állam környezete irányában tett felelősségvállalásának és kötelezettségvállalásainak elemzésére. Igen nagy adatmennyiség feldolgozásával mutatja be, a viselkedés közgazdaságtan pszichológiai megközelítését alkalmazva, hogy a magyarországi települési önkormányzatok a működésüket érintő pénzügyi-költségvetési döntéseket a környezet irányában tett jelentős pénzügyi kockázatvállalás mellett hozták meg. A szerző elemzései rámutatnak, hogy milyen megközelítéssel, a finanszírozási rendszer milyen átalakításával mérsékelhetők az önkormányzati rendszer abszolút és relatív működési kockázatai.

Botos Katalin, professor emerita

Ajánlom a könyvet mindazoknak, akik akár az önkormányzatokban tisztségviselőként, gazdálkodóként érintettek, akár a közügyekért felelősséget érző, tudatos állampolgárként érdeklődnek az önkormányzatok pénzügyi működési kockázatai iránt. A szerző egyéni szemüvegen át, figyelmet keltően, az olvasót gyakran azonosulásra, néha vitára indítva mutatja be az államháztartás helyi szintje gazdálkodási összefüggéseinek egy szegmensét, a veszteségelkerülés lehetőségeit. Rávilágít arra, hogy a működési kockázatok akkor is fennmaradnak, ha a közfeladatok ellátásában és azok finanszírozásában erősödik a központosítás, sőt olyan új problémák – felelősség-áthárítás, információs redundanciák stb. – keletkeznek, amelyek a pénzügyek központi vezénylésének, problémák menedzselése „feljebb helyezésének” természetes velejárói. Érdemes tehát kézbe venni e tartalmában gazdag, ugyanakkor nem minden részletében könnyű olvasmányt jelentő, de mindig tovább gondolkodásra ösztönző munkát.

Kovács Árpád, egyetemi tanár

Hivatkozás: https://mersz.hu/kozma-mukodesi-kockazat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave