Kozma Gábor

Működési kockázat és veszteségkerülés az állampénzügyi döntésekben


A normatív működési döntések kockázatmérséklő jellege

A diszkrecionális döntéshozatallal szembeállítható a normatív állampénzügyi döntés. A kiadáspolitikához, amely a politika, illetve az ágazati szakpolitika információs bázisára, a külső környezet elemzésére épül, állami forrásokat szükséges kapcsolni. A források előteremtése, illetve hozzárendelése a kiadásokhoz általánosíthatóan, az államberendezkedéstől függetlenül elkülönül a diszkrecionális kiadáspolitika döntéshozatali mechanizmusától. A külső környezetre irányuló politikai és szakpolitikai döntéshozatal mellett megjelennek az államszervezet belső (üzemi) környezete fenntarthatóságának szempontjai, amelyek tipikusan pénzügyi-költségvetési szakpolitikai döntések. A költségvetési döntés előkészítése során normatív jellegű referenciapontokat hoz létre az állami bevételpolitika intézményrendszere, valamint arányos forráselosztást kényszerít ki az ágazati érdekek közötti, szabályalapú költségvetési tervezés alkumechanizmusa (Kovács 2014).

Működési kockázat és veszteségkerülés az állampénzügyi döntésekben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 188 2

Kozma Gábor könyve bemutatja, hogy a hitelintézetek működési kockázatokkal összefüggő elméleti és módszertani megközelítése jól alkalmazható a modern állam környezete irányában tett felelősségvállalásának és kötelezettségvállalásainak elemzésére. Igen nagy adatmennyiség feldolgozásával mutatja be, a viselkedés közgazdaságtan pszichológiai megközelítését alkalmazva, hogy a magyarországi települési önkormányzatok a működésüket érintő pénzügyi-költségvetési döntéseket a környezet irányában tett jelentős pénzügyi kockázatvállalás mellett hozták meg. A szerző elemzései rámutatnak, hogy milyen megközelítéssel, a finanszírozási rendszer milyen átalakításával mérsékelhetők az önkormányzati rendszer abszolút és relatív működési kockázatai.

Botos Katalin, professor emerita

Ajánlom a könyvet mindazoknak, akik akár az önkormányzatokban tisztségviselőként, gazdálkodóként érintettek, akár a közügyekért felelősséget érző, tudatos állampolgárként érdeklődnek az önkormányzatok pénzügyi működési kockázatai iránt. A szerző egyéni szemüvegen át, figyelmet keltően, az olvasót gyakran azonosulásra, néha vitára indítva mutatja be az államháztartás helyi szintje gazdálkodási összefüggéseinek egy szegmensét, a veszteségelkerülés lehetőségeit. Rávilágít arra, hogy a működési kockázatok akkor is fennmaradnak, ha a közfeladatok ellátásában és azok finanszírozásában erősödik a központosítás, sőt olyan új problémák – felelősség-áthárítás, információs redundanciák stb. – keletkeznek, amelyek a pénzügyek központi vezénylésének, problémák menedzselése „feljebb helyezésének” természetes velejárói. Érdemes tehát kézbe venni e tartalmában gazdag, ugyanakkor nem minden részletében könnyű olvasmányt jelentő, de mindig tovább gondolkodásra ösztönző munkát.

Kovács Árpád, egyetemi tanár

Hivatkozás: https://mersz.hu/kozma-mukodesi-kockazat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave