Kozma Gábor

Működési kockázat és veszteségkerülés az állampénzügyi döntésekben


A diszkrecionális és normatív indikátorok összehasonlítása

A magyarországi települési önkormányzatok megfigyelt sokaságának 2003–2012 közötti mezoszintű, a diszkrecionális döntésekből származó relatív működési kockázatának (mROR) kronologikus átlaga közel 68% volt. A mezoszintű, éves átlagos érték minden évben meghaladta a veszteségkerülés feltételezésével a kilátáselmélet értékfüggvénye alapján számítható (IR) elméleti, 56%-os értéket. Ugyanakkor a teljes működési költségvetésre számított kockázati szint (ROR), amely a normatív állampénzügyi döntések hatásmechanizmusát is kifejezi, 37% volt. Jól érzékelhető a szabályalapú döntések mérséklő hatása az átlagértékekben, ugyanakkor a döntési mikrokörnyezet eredendő kockázatnál jóval magasabb átlagos szintje figyelmeztető jel. A működési kockázatra tett összefoglaló értékelő megállapításaink összhangban vannak a rendszer pénzügyi kockázatára vonatkozó szakmai elemzésekkel (Vigvári 2009, 2010).

Működési kockázat és veszteségkerülés az állampénzügyi döntésekben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 188 2

Kozma Gábor könyve bemutatja, hogy a hitelintézetek működési kockázatokkal összefüggő elméleti és módszertani megközelítése jól alkalmazható a modern állam környezete irányában tett felelősségvállalásának és kötelezettségvállalásainak elemzésére. Igen nagy adatmennyiség feldolgozásával mutatja be, a viselkedés közgazdaságtan pszichológiai megközelítését alkalmazva, hogy a magyarországi települési önkormányzatok a működésüket érintő pénzügyi-költségvetési döntéseket a környezet irányában tett jelentős pénzügyi kockázatvállalás mellett hozták meg. A szerző elemzései rámutatnak, hogy milyen megközelítéssel, a finanszírozási rendszer milyen átalakításával mérsékelhetők az önkormányzati rendszer abszolút és relatív működési kockázatai.

Botos Katalin, professor emerita

Ajánlom a könyvet mindazoknak, akik akár az önkormányzatokban tisztségviselőként, gazdálkodóként érintettek, akár a közügyekért felelősséget érző, tudatos állampolgárként érdeklődnek az önkormányzatok pénzügyi működési kockázatai iránt. A szerző egyéni szemüvegen át, figyelmet keltően, az olvasót gyakran azonosulásra, néha vitára indítva mutatja be az államháztartás helyi szintje gazdálkodási összefüggéseinek egy szegmensét, a veszteségelkerülés lehetőségeit. Rávilágít arra, hogy a működési kockázatok akkor is fennmaradnak, ha a közfeladatok ellátásában és azok finanszírozásában erősödik a központosítás, sőt olyan új problémák – felelősség-áthárítás, információs redundanciák stb. – keletkeznek, amelyek a pénzügyek központi vezénylésének, problémák menedzselése „feljebb helyezésének” természetes velejárói. Érdemes tehát kézbe venni e tartalmában gazdag, ugyanakkor nem minden részletében könnyű olvasmányt jelentő, de mindig tovább gondolkodásra ösztönző munkát.

Kovács Árpád, egyetemi tanár

Hivatkozás: https://mersz.hu/kozma-mukodesi-kockazat//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave