Lakatos Mária

Adózás I.


3.9. Önálló jövedelmek: bérbeadás

Az ingatlan bérbeadásból származó jövedelem minden esetben összevonás alá eső jövedelem, vagyis megszűnt a korábbi választási lehetőség, viszont elszámolható a bevétellel szemben amortizáció is. 2012-es változás, hogy lakás bérbeadása esetén a bérbeadó levonhatja a bevételéből a más településen bérbe vett lakás igazolt bérleti díját, amennyiben ezt máshol nem számolta el költségként.
A költségelszámolásra pedig a tételes költségelszámolás, vagy diktált költségátalány szabályai vonatkoznak. A költségek levonása utáni jövedelem adója 15 százalék.1
A magánszemélynek általában adószámot kell kérnie a bérbeadáshoz, de mentesülhet az adószám megszerzéséhez előírt bejelentési kötelezettség teljesítése alól, ha a következő feltételek együttesen teljesülnek:
  • nem egyéni vállalkozó (sem az ingatlan bérbeadási tevékenysége vonatkozásában, sem más tevékenységére tekintettel),
  • tevékenysége kizárólag – az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 86. §-a szerinti – adómentes ingatlan (ingatlanrész) bérbeadás (haszonbérbeadás),
  • az ingatlan bérbeadásra vonatkozóan az adóalany az általános forgalmi adót érintően nem él az adókötelessé tétel választásának jogával,
  • nem létesít kereskedelmi kapcsolatot az Európai Közösség más tagállamában illetőséggel bíró adóalannyal. (Kereskedelmi kapcsolat e tekintetben: a termékbeszerzés és értékesítés valamint a szolgáltatásnyújtás és -igénybevétel.)
A rendszeres bevételszerző tevékenységre tekintettel a természetes személy adóalanykénti bejelentkezés és az adószám hiányában is alanya az általános fogalmi adónak, ezáltal az Áfa tv.-ben meghatározott bizonylat kibocsátására kötelezett. Adómentes ingatlan bérbeadás esetén számla helyett a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény szerinti számviteli bizonylat kibocsátása is elegendő.
 
Összevonás alá nem eső jövedelmek
Minden adórendszer különbséget tesz a vagyonból és a keresetből származó jövedelmek között. A megkülönböztetést a jövedelem szerzés módja miatt alkalmazzák, hiszen egészen más – költségekkel – lehet megszerezni a bérjövedelmet, mint a vagyonból származó jövedelmet és eltérőek a kockázatok is.
Általában az összevonás alá nem eső jövedelmek esetében, különösen a vagyonból származó jövedelmek esetén lineáris kulcsot alkalmaznak, amely megegyezik az összevonás alá eső jövedelmek határadókulcsával, vagyis a legmagasabb adókulccsal adózik.
Magyarországon az 1988-as adóreform óta léteznek a külön adózó jövedelmek, igaz egyes jövedelmek besorolása változott. Ebbe a csoportba tartoznak jelenleg az ingóság értékesítéséből származó jövedelmek, az ingatlan, illetve vagyoni értékű jog eladásából befolyt jövedelmek, tartási, életjáradéki szerződésből származó jövedelmek, valamint a tőkejövedelmek, így az értékpapír műveletek árfolyamnyeresége, a kamat, az osztalék jövedelem, illetve a vállalkozásból kivont jövedelem.
A szabályok a következőek:
Ingóság értékesítése: nem rendszeres, üzletszerű értékesítés esetén általános szabály szerint az adó mértéke 15 százalék, de nem kell adót fizetni, ha a bevétel adója nem több mint 30 000 forint, illetve, ha a bevétel egész évben nem haladja meg a 600 000 forintot.
3. példa. Ingóság értékesítésére
Ingóság értékesítése 800 000 forintért
3.
Költségátalány levonása után maradó érték
800 000·0,25 = 200 000 forint
4.
Számított adó (15%)
30 000 forint
5.
Fizetendő adó
0 forint
A bevételből levonható az ingóság megszerzésére fordított összeg, az eladással kapcsolatos ráfordítás. Ha nem állapítható meg az ingóság megszerzésére fordított költség, akkor a bevétel 25 százaléka tekintendő jövedelemnek és akkor ennyi után kell a 15 százalékot megfizetni.
 
1 2018-től kezdve nem kell az 1 millió forintot meghaladó jövedelem után 14 százalékos eho-t fizetni.

Adózás I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 650 4

Hivatkozás: https://mersz.hu/lakatos-adozas-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave