Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


A hipotalamo–hipofízis–gonád (HPG) tengely, a szaporodás és az anyagcsere összefüggései

A szaporodás és az anyagcsere homeosztatikus szabályozása több ponton is találkozik. Nem nehéz belátni ezeknek az összefüggéseknek az adaptív jelentőségét – a nemi érés időzítésétől a szaporulat metabolikusan optimális időben történő foganásáig és kihordásáig, valamint a laktáció magas kalóriaszükségletének kielégítéséig. Régi megfigyelés, hogy a túlzottan sovány állatok nem jól szaporodnak. Az állatoknak el kell érniük egy genetikailag determinált testtömeget ahhoz, hogy ciklusba lendüljenek, vagy az ivarérett állatok problémamentesen szaporodjanak. A leptin a legfontosabb hormon, amely összekapcsolja a reprodukciós és az anyagcsere-folyamatokat. Mint korábban már említettük, a leptint a zsírszövet termeli. Koncentrációja egyenesen arányos a raktározott zsír mennyiségével, így a szervezet energiaellátottságával is. Fajonként meghatározott, optimális leptinszint szükséges a megfelelő nemi éréshez, sőt azután is, nőstényeknél a reprodukció ciklicitásának fenntartásához (Meikle et al., 2004). A centrális leptinadagolás éhező szarvasmarhákban és juhokban fokozza az LH-elválasztást. Jóllakott állatoknál azonban hatástalan (Barb és Kraeling, 2004) – további bizonyítékául annak, hogy a leptin a központi idegrendszeren keresztül kapcsolja össze az anyagcsere és a szaporodás szabályozását.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave