Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Bevezetés

Az elfogyasztott táplálék (táplálóanyag) – legyen szó emberi vagy állati táplálékról – alapvető jelentőségű a szervezet egészségi állapotának szempontjából. Az utóbbi évtizedek kutatási eredményei alapján nyilvánvalóvá vált, hogy számos, korábban ismeretlen eredetű vagy más okoknak tulajdonított betegség megelőzhető vagy kezelhető a megfelelő összetételű, átgondolt táplálkozással, táplálással. A tápláltsági állapot alapvetően meghatározza mind az állati, mind pedig az emberi szervezet fertőzésekre, krónikus betegségekre és az alkalmazott kezelési eljárásokra adott válaszát. A molekuláris biológiai és epigenetikai vizsgálatok azonban azt is egyértelművé tették, hogy a genetikai meghatározottság, a környezeti tényezők, illetve ezek egymásra kifejtett hatása következtében gyakran igen jelentős egyedi különbségek tapasztalhatók a táplálék felszívódásában és biológiai hasznosulásában. A szerteágazó kutatási eredmények értelmezése, értékelése és főként a gyakorlatba történő átültetése ezért különösen nagy körültekintést kíván. Az általános megállapításokon túl az adott populációra, illetve egyénre vagy egyedre szabott táplálás szerepét emelik ki (Janssens et al., 2008). Ez utóbbi viszont megnehezíti az általános táplálási irányelvek kijelölését, hiszen azok csak az adott populáció egy részében fogják kiváltani a várt hatást – pontosan a genetikai változékonyság és az eltérő környezeti hatások miatt. Minél többet tudunk az egyes táplálóanyagok sejtszintű felvételéről, metabolizmusáról és a sejt működésére kifejtett hatásáról, annál biztosabban tudjuk megítélni a táplálóanyagok kiváltotta hatást a szervezet egészére. Mindezen ismeretanyag feldolgozása és értelmezése egy új tudományterület, a molekuláris táplálás (takarmányozás) kialakulásához vezetett.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave