Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


A növekedés táplálóanyag-szükséglete

Az élő szervezet növekedése, gyarapodása energia- és fehérjeigényes folyamat – csakúgy, mint az egyéb termékek képzése (tojás-, tej- és gyapjútermelés vagy vehemépítés). A takarmánnyal felvett energia és fehérje konverziója hasznos termékké csak veszteségekkel lehetséges, ráadásul a termékképzés biológiai hatékonyságát a létfenntartás energia- és aminosavigénye is rontja. Mindezek figyelembevételével az állati termékek előállítása során a pontos szükségleti értékeket vagy empirikus úton lehet meghatározni, vagy faktoriális megközelítéssel lehet kiszámítani. A pontos aminosavigény tapasztalaton alapuló meghatározásához például a kísérletbe bevont állatok különböző mennyiséget kapnak az adott aminosavból. A szükségletet kielégítő aminosav-ellátásnak azt tekintjük, amely mellett a fehérjebeépülés már nem növelhető, azaz az állat elérte maximális fehérjebeépítő képességét. A lineár-plató elvnek megfelelően (lásd később) ez azonban csak megfelelő energiaellátás esetén érhető el, ezért a vizsgálatokat úgy kell beállítani, hogy az energiaellátás ne legyen limitáló. A faktoriális módszerhez ismerni kell a létfenntartás és a termékképzés nettó energia- és fehérjeszükségletét, valamint a létfenntartás és a termékképzés hatékonyságát. Ezek ismeretében kiszámíthatók a szükségleti értékek egészen eltérő genetikai képességű állatok esetében is. Az állatok növekedéséhez szükséges energia- és aminosavigény nehezen választható el egymástól, ezért a szükségleti értékek közlése során a különböző ajánlások sok esetben megadják a takarmányok optimális aminosav/energia, sőt legtöbbször lizin/energia arányát is.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave