Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Fehérjeszükséglet

Az életfenntartás nyersfehérje-szükséglete minimális, átlagos és emelt aktivitású lovak esetében 1,08, 1,26 és 1,44 g/kg ÉT/nap (NRC, 2007b) – feltételezve, hogy a magasabb aktivitás nagyobb izommunkával is jár. Néhány kutatási eredmény igazolja, hogy a munkát végző lovak több fehérjét igényelnek az izomfejlődéshez és a sérült izmok regenerációjához. Ez a fehérjeszükséglet általában kielégítésre kerül a megnövekedett energiaszükséglet fedezésére adott nagyobb takarmányadagból származó fehérjetöbblettel. Ugyanakkor munkát végző lovak szervezetében izomgyarapodás figyelhető meg az edzés eredményeképpen, illetve az állat fehérjét veszít az izzadáson keresztül is. Ezért az izomgyarapodás fedezetére az életfenntartás szükségletén felül 0,089, 0,177, 0,266 és 0,354 g/kg ÉT/nap többletfehérjét kell biztosítani könnyű, közepesen nehéz, nehéz és igen nehéz munka esetén (NRC, 2007b).

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave