Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


A takarmány energiaforrásának hatása a lovak teljesítményére

Az életfenntartó energiaszükséglet a legtöbb esetben fedezhető jó minőségű tömegtakarmányokkal (minimum 1 kg szárazanyag/100 kg testtömeg). Általában még a közepes munkát végző lovak fehérjeszükségletét is kielégíti a tömegtakarmány (Vincze et al., 2012). Ezért az abraknak elsősorban a többlet-energiaszükséglet kielégítését kell biztosítania. A lovak döntően szénhidrátokból és zsírokból jutnak energiához. A nem strukturális szénhidrátok (keményítő, szukróz, hároméves korig laktóz) az emésztés során monoszacharidokra bomlanak. A strukturális szénhidrátokból (cellulóz, hemicellulóz) a mikrobák illózsírsavakat (ecetsav, propionsav, vajsav) állítanak elő. Ez utóbbiak az energiaszükséglet 60–75%-át is fedezhetik (Spangfors, 1998). A lovak a zsírsavak oxidációjából elsősorban hosszan tartó, kimerítő munka során nyernek energiát. Habár a lovaknak nincs epehólyagjuk, jól emésztik a takarmány zsírtartalmát, az epetermelés ugyanis jól adaptálódik a takarmány zsírtartalmához. A lovak képesek 8–12% zsírtartalmú takarmányt is hasznosítani. Kísérleti eredmények igazolták, hogy nagy zsírtartalmú takarmány etetése esetén csökken a hőtermelés, kisebb a takarmányfelvétel és az ivóvízszükséglet (Kronfeld, 1996), valamint, hogy a szénhidrátok zsírral (olajjal) történő izokalorikus helyettesítésekor csökken a vér glükóz- és inzulinszintje (Stull et al., 1987; Pagan et al., 1995b). Ennek az az oka, hogy az oldható szénhidrátokat (keményítő, cukor) olajjal helyettesítő takarmányhoz való alkalmazkodás csökkenti a glükózszubsztrátoktól való függést a munkavégzés során (Treiber et al., 2008). Ez a mechanizmus lassítja a glikogénraktárak kimerülését hosszan tartó, kimerítő munkavégzés esetén, megelőzve az anyagcserezavarok kialakulását. A takarmány szénhidráttartalmának szójaolajjal való helyettesítése esetén a vér glükózkoncentrációja alacsonyabb volt a magas keményítőtartalmú takarmányt fogyasztó csoporthoz képest (Pagan et al., 1995a). Ez a hatás független a takarmány szénhidráttartalmától. A takarmány olajforrása is hatással van a glükózanyagcserére. O’Connor et al. (2001) vizsgálataiban a halolaj-kiegészítés alacsonyabb glükózszinteket eredményezett a kukoricaolajat fogyasztó lovakhoz képest. Ezek az eredmények azt sugallják, hogy az egyes olajok eltérő zsírsavösszetételük miatt másképpen hatnak az anyagcsere-folyamatokra.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave