Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


11.5. Fontosabb megállapítások

  • Az idevonatkozó irodalmi adatok azt mutatják, hogy a gazdasági haszonállatok táplálóanyag-szükségleti ajánlásai, amelyek eddig csupán a létfenntartás és a termékképzés táplálóanyag-igényét vették figyelembe, nem minden esetben elégítik ki a megfelelő ellenálló képesség fenntartásához szükséges táplálóanyag-igényt.
  • A szervezet immunkompetens sejtjeinek aktiválódása az anyagcsere-folyamatok változásával, fokozott energiafelhasználással jár. A védekező reakciókban részt vevő sejtek aminosavigénye különbözik a test és az izomszövet aminosav-összetételétől. Aktivált immunállapotban megnő a szervezet metionin, treonin, arginin, illetve glutamin és glutaminsav iránti igénye.
  • Habár az egyes táplálóanyagoknak az immunrendszer működésében betöltött szerepe további kutatásokat igényel, az eddigi adatok alapján is megállapítható, hogy a takarmányreceptúrák összeállítása során a komponensek és az egyes táplálóanyagok (aminosavak, telítetlen zsírsavak, vitaminok és nyomelemek) mennyiségének szabályozásával javítható az állatok ellenálló képessége.
 

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave