Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Ultranyomelemek

A króm élettani szerepével kapcsolatos ismereteink sokáig meglehetősen hiányosak voltak. Az utóbbi két évtizedben azonban több kutatás is foglalkozott a témával. Számos vizsgálat igazolta, hogy Cr jelenlétében nő a sejtek glükózfelvétele. Ez azzal áll összefüggésben, hogy növeli a sejtek inzulinérzékenységét, ezért gyakran glükóztolerációs faktorként (glucose tolerance factor) is emlegetik az irodalomban. Hatással van a fehérjék és a nukleinsavak, valamint a koleszterol metabolizmusára. Hiánya csökkenti a szérumkoleszterolt és növeli a HDL-koleszterolt, emberben súlyos glükózintoleranciát és inzulinrezisztenciát okoz. A pontos szükségleti értékre sem az állatok, sem az ember esetében nincs megbízható adat. Úgy tűnik azonban, hogy a takarmányok Cr-tartalma kielégíti az állatok igényét – annak ellenére, hogy valószínűleg csak nagyon gyenge hatékonysággal képes felszívódni a tápcsatornában. Gazdasági haszonállatokkal kapcsolatban nincs erre vonatkozó adat, de humán és patkányvizsgálatok eredményei szerint a táplálékban lévő krómnak legfeljebb néhány százaléka (2–2,5%) abszorbeálódik (Hill és Spears, 2001). Élettani szerepéből kiindulva a takarmányok Cr-kiegészítése pozitív hatással van az állatok teljesítményére. Ez a sejtek hatékonyabb glükózfelhasználásának köszönhető, ami fehérje-, illetve aminosav-megtakarítást is jelent a szervezet számára. A sejtek bőséges glükózellátása esetén ugyanis a glükoplasztikus aminosavak a fehérjeszintézisben tudnak értékesülni. Az állatok jobb energiastátuszával magyarázható, hogy az organikus Cr-kiegészítés általában növeli a fehérje beépülését és csökkenti a zsírbeépülést növendék állatoknál, valamint javítja a reprodukciós tulajdonságokat és a szervezet immunválasz-készségét. Az idevonatkozó vizsgálatok azonban nem egységesek a pozitív hatást illetően. Úgy tűnik, hogy a Cr hozamfokozó tulajdonsága elsősorban fiziológiai stressz során érvényesül.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave