Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


A fotoszintetikus apparátus felépítése

A növények fő fotoszintetizáló szervei a levelek. A levélmezofillum asszimiláló szöveteinek (klorenchima) sejtjeiben nagy számban fordulnak elő kloroplasztiszok, ahol a fotoszintézis összes folyamata végbemegy. A kloroplasztiszt kettős membrán határolja el a citoplazmától. Az ezen belüli teret az alapállomány, az úgynevezett sztróma tölti ki. Ebbe ágyazódik be a kloroplasztisz belső membránrendszere, a tilakoid membránrendszer, amelyben eltérő régiók különíthetők el. A tilakoidok egy része szorosan egymáshoz tapad, és gránumokat alkot (gránum-tilakoidok), másik része viszont nem tapad össze, és keresztülhalad a sztrómán (sztróma-tilakoidok). A gránum- és sztróma-tilakoidok összekapcsolódnak, és egy összefüggő belső üregrendszert képeznek, amelyet lumennek nevezünk. A fotoszintézis fényszakaszának és sötétszakaszának folyamatai egy időben zajlanak, de a kloroplasztisz eltérő tereiben játszódnak le. A fényszakasz folyamatai a gránumos kloroplasztisz tilakodidjaihoz kötött nagy fehérjekomplexek közreműködésével mennek végbe. A tilakoidok lumen és sztróma felőli oldalán a fényszakasz eltérő folyamatai zajlanak. A sötétszakaszban lezajló szén-dioxid-fixáció a kloroplasztisz sztrómájában játszódik le. Itt lokalizálódnak a biokémiai reakciókban részt vevő enzimek, de mellettük több más anyagcsere-folyamatért felelős enzim is.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave