Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


A vizelettel ürített N csökkentése

Minden olyan takarmány-gyártástechnológiai eljárás (darálás, pelyhesítés, extrudálás, expandálás, mikronizálás), illetve takarmányadalék (pl. szerves savak, enzimek, növényi kivonatok), amely javítja a fehérje ileális emészthetőségét, csökkenti a bélsárral ürített N mennyiségét. Ahhoz azonban, hogy a felszívódott aminosavak valóban értékesüljenek az állati szervezetben, és ne ürüljenek ki a vizelettel, fontos, hogy az állatok igényét a lehető legpontosabban elégítsük ki. A N-ürítés minimalizálása érdekében a sertés és a baromfifajok számára készülő takarmányreceptúrát az ileálisan emészthető (ID) aminosav, valamint sertés esetében az adott korcsoporthoz és teljesítményhez igazított optimális Lys/DE (ID Lys/DE) arány, míg kérődzők esetében a metabolizálhatófehérje-szükséglet alapján kell összeállítani. A monogasztrikus fajoknál az abrakkeverékek aminosav-összetételét az ideálisfehérje-elv figyelembevételével állítsuk be (lásd 21.2. és 21.3. fejezet) úgy, hogy lehetőség szerint ne legyen feleslegben lévő aminosav. Ezt a fehérjetartalom minimalizásálával és szintetikus aminosav-kiegészítéssel tudjuk elérni. A 16.3. táblázat egy olyan kísérlet eredményét mutatja be, amelyben a növendék sertések takarmányában lévő nyersfehérje mennyiségét megfelelő aminosav-komplettálás mellett a gyakorlatban megszokott 165 g/kg-ról 125 g/kg-ra csökkentették.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave