Varga Norbert

A magyar állampolgársági jog a 19. században


A miniszteri ellenjegyzés és a miniszteri felelősség mint garanciális jogintézmény

A királyi honosítás felvetette azt a kérdést, hogy milyen jogi garanciák biztosítják az alkotmányos rendszer jogkövető működését. A miniszterelnök helyesen utalt az országgyűlési vita hevében arra, hogy az ünnepélyes honosítás kapcsán a kormányt felelősségre lehet vonni, hiszen a miniszteri felelősség intézménye élt a magyar közjogban az 1848:III. tc. 32. §-a alapján.1071 Ez azt jelentette, hogy a király rendelete csak úgy érvényes, ha azt egy Pesten székelő magyar miniszter ellenjegyezte, amelynek következtében a miniszter magára vállalta a felelősséget.1072 Ez a törvény a kormány tagjainak felelősségét rögzíti az országgyűléssel szemben, és felsorolja azokat az esteket, amelyekben az egyes miniszterek felelősségre vonhatók.1073

A magyar állampolgársági jog a 19. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 424 1

Az állampolgársági jog első törvényi (1879:L. tc.) szabályozása a 19. században jelent meg Magyarországon. A monográfia célja, hogy az elmélet és a gyakorlat együttes vizsgálata alapján bemutassa a magyar állampolgársági jog kialakulását, feltárja a reformtörekvések elméleti, közjogi, politikai és nemzetközi hátterét, továbbá a végrehajtás során felmerülő problémákat, amelyek rávilágítanak a dualizmus közjogának egy igen jelentős, dogmatikai vitákkal tarkított jogterületére.

A kötet nem csupán általános képet nyújt a vizsgált időszak állampolgársági jogának rendszeréről, hanem az új kutatási eredményeket komplex módon tárja az olvasó elé.

Hivatkozás: https://mersz.hu/varga-a-magyar-allampolgarsagi-jog-a-19-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave