Varga Norbert

A magyar állampolgársági jog a 19. században


Jogi személyek

Az állam és polgára között létrejövő jogviszony kétpólusú. Az egyik oldalon az állam szerepelt, akivel szemben mindig egy természetes személy állt. Az állampolgárságról szóló jogszabályok pontosan meghatározzák, hogy ki lehetett magyar állampolgár. Az állampolgárság „olyan jogviszony, amelynek két alanya van: egy konkrét állam és egy nevesített fizikai személy”.485 Kérdésként merül fel, hogy a jogi személyeknek van-e állampolgársága. Az állampolgárság fogalmából következik, hogy a jogi személyek nem szerezhettek állampolgárságot abban az értelemben, ahogy egy természetes személy. A jogi személyek esetében legfeljebb a tagok honosságát lehet vizsgálni. Az állam lakossága az adott területen élő természetes személyeket jelentette. Ezek a személyek álltak az állam szuverenitása alatt. A jogi személyek esetében hiányoztak a jogviszony erkölcsi és tradicionális elemei.486 Ez azonban nem zárta ki, hogy a jogi személyek bizonyos jogokat gyakorolhassanak és az adott ország jogszabályai által előírt kötelezettségeket teljesítsék.487 A probléma megfordítható, és akkor felvetődik az a kérdés, hogy a politikai jogok gyakorlása vagy éppen a katonai kötelezettség teljesítése olyan tartalmi elemei-e az állampolgárságnak, amely nélkül ez a jogviszony nem létezik. Ha a kérdésre igennel válaszolnánk, akkor az azt jelentené, hogy a kiskorúak nem minősültek állampolgárnak. A politikai jogok gyakorlását a bíróság felfüggeszthette a Csemegi-kódex szerint, amely azonban nem jelentette azt, hogy állampolgárságától megfosztották az illetőt.488

A magyar állampolgársági jog a 19. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 424 1

Az állampolgársági jog első törvényi (1879:L. tc.) szabályozása a 19. században jelent meg Magyarországon. A monográfia célja, hogy az elmélet és a gyakorlat együttes vizsgálata alapján bemutassa a magyar állampolgársági jog kialakulását, feltárja a reformtörekvések elméleti, közjogi, politikai és nemzetközi hátterét, továbbá a végrehajtás során felmerülő problémákat, amelyek rávilágítanak a dualizmus közjogának egy igen jelentős, dogmatikai vitákkal tarkított jogterületére.

A kötet nem csupán általános képet nyújt a vizsgált időszak állampolgársági jogának rendszeréről, hanem az új kutatási eredményeket komplex módon tárja az olvasó elé.

Hivatkozás: https://mersz.hu/varga-a-magyar-allampolgarsagi-jog-a-19-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave