Varga Norbert

A magyar állampolgársági jog a 19. században


Az állampolgársági jogviszony tartalma

A polgári átalakulást megelőzően a magyar nemesség foglalta el azt a helyet az alkotmányos rendszerünkben, amelyet a jogegyenlőség elvének megvalósítása után az állampolgárok töltöttek be.532 A sarkalatos jogok, amelyeket korábban csak a nemesek élveztek, állampolgári szabadságjogokká módosultak. A nemesek jogai az állampolgárok politikai jogai lettek. „A magyar állampolgároknak tehát ma épen ugy vannak törvényekben biztosított szabadságjogai, mint voltak 1848 előtt a nemeseknek, épen ugy részese a szent korona hatalmának, mint volt 1848 előtt a nemes, és épen ugy mentes minden magánhatóságtól s egyedül a törvényesen megkoronázott királynak és a közhatóságoknak hatalma alatt áll, mint 1848 előtt a nemes.”533 A szabadságjogok alapjaiban a természetjogi iskola tanainak következtében jelentek meg.534

A magyar állampolgársági jog a 19. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 424 1

Az állampolgársági jog első törvényi (1879:L. tc.) szabályozása a 19. században jelent meg Magyarországon. A monográfia célja, hogy az elmélet és a gyakorlat együttes vizsgálata alapján bemutassa a magyar állampolgársági jog kialakulását, feltárja a reformtörekvések elméleti, közjogi, politikai és nemzetközi hátterét, továbbá a végrehajtás során felmerülő problémákat, amelyek rávilágítanak a dualizmus közjogának egy igen jelentős, dogmatikai vitákkal tarkított jogterületére.

A kötet nem csupán általános képet nyújt a vizsgált időszak állampolgársági jogának rendszeréről, hanem az új kutatási eredményeket komplex módon tárja az olvasó elé.

Hivatkozás: https://mersz.hu/varga-a-magyar-allampolgarsagi-jog-a-19-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave